Informačně-analytický portál
    

Abnormálna vlna horúčav 2022

Abnormálna vlna horúčav.

Na konci leta 2022 bolo sucho v Európe podľa niektorých správ najhoršie za posledných 500 rokov.

Vlna horúčav v Európe sa stala najsmrteľnejšou meteorologickou udalosťou roku 2022! Od júna do augusta zabili pretrvávajúce horúčavy najmenej 26 000 ľudí. Na väčšine kontinentu padali jeden po druhom absolútne rekordy vysokých teplôt. Najmä v Spojenom kráľovstve teplota po prvý raz v histórii meteorologických pozorovaní vystúpila nad 40 °C. A v Portugalsku teplota vyskočila na kritickú úroveň 47 °C. Spôsobilo obrovské škody v poľnohospodárstve a prehĺbilo energetickú krízu v mnohých krajinách. Vyčerpali sa nielen veľké vodné rezervoáre, ale aj nádrže. Správy boli plné informácií o kritickej plytčine takých riek ako Rýn, Pád, Loira, San, Dunaj, Temža a mnohé ďalšie.

Obdobie sucha sprevádzali silné požiare. V roku 2022 v Európe po prvý raz od začiatku satelitných meraní zhorená plocha presiahla 770 000 hektárov, čo je takmer 3-krát viac ako priemer za predchádzajúce roky.

V čase, keď Európania čelia v lete 2022 bezprecedentnému suchu, Afričania naďalej pociťujú jeho katastrofálne následky. Do októbra bolo viac ako 36 miliónov ľudí v Somálsku, Keni a Etiópii vystavených riziku smädu, chorôb a potravinovej neistoty. Ľudia zomierajú od hladu každý deň!

Čo sa stalo toto leto v Ázii? Čína zažila najdlhšiu a najsilnejšiu vlnu horúčav v histórii. V mnohých mestách juhozápadnej a centrálnej provincie padli absolútne teplotné rekordy. Hladina vody v rieke Jang-c’-ťiang - najdlhšej a najhlbšej rieke v Eurázii - bola rekordne nízka a desiatky jej prítokov vyschli.

Pre občanov Severnej Ameriky to tiež nebolo ľahké. V auguste 2022 americké úrady po prvý raz oznámili akútny nedostatok vody v rieke Colorado, ktorá zabezpečuje potreby najmenej 40 miliónov ľudí na juhozápade Spojených štátov. K 30. augustu suchá v USA pokrývali 64 % územia, pričom 15 % z nich boli extrémne a výnimočné typy sucha. V októbri noviny Politico informovali, že nezvyčajne suché podmienky alebo úplné sucho boli pozorované na 80 % kontinentálnych Spojených štátov.

Trend zhoršovania dôsledkov klimatických zmien je teraz čoraz zreteľnejší. V niektorých regiónoch trpia ľudia abnormálnymi zrážkami, v iných následkami extrémneho sucha alebo iných druhov prírodných katastrof. Preto je nevyhnutné využiť interdisciplinárny prístup celej vedeckej komunity na štúdium príčin toho, čo sa deje s klímou a implementovať technológie, ktoré pomôžu zachrániť životy ľudí a život našej planéty.

Oficiálna webstránka projektu Tvorivá spoločnosť: https://creativesociety.com/sk

E-mail: [email protected]

  
Hodnocení: 5 / 5 z 5
Zatím žádné komentáře...


Mimořádné zprávy