Informačně-analytický portál
    

Zemetrasenie v Afganistane vs zintenzívnenie vojnového konfliktu na Blízkom východe

Zmena klímy vedie k nárastu závažných extrémnych prejavov počasia, ako sú vlny horúčav, povodne a zemetrasenia.

SEPTEMBER 2023 je najteplejším mesia com v histórii. Abnormálne horúčavy v Európe spôsobuje africká anticyklóna. Mnohé krajiny zaznamenali nové teplotné rekordy vrátane RAKÚSKA, POĽSKA, FRANCÚZSKA a ŠPANIELSKA. V TALIANSKU boli teploty o 8 až 10 °C vyššie ako priemer.

V rieke AMAZONKA horúčavy a sucho spôsobujú masívny úhyn rýb a delfínov, pričom teplota vody stúpla na rekordných +39 °C.

ZÁPLAVY

4. októbra 2023 došlo v štáte Sikkim v INDII k ničivým záplavám. Silné dažde v oblasti himalájskych hôr a ľadovcového jazera spôsobili eróziu priehrady, ktorá zničila najväčšie hydroenergetické zariadenie v krajine. V dôsledku toho rieka Tista zaplavila okolie, zničila 15 mostov a ciest a odrezala miestnych obyvateľov a turistov. Zahynulo viac ako 50 ľudí a viac ako sto je nezvestných.

V dňoch 2. a 3. októbra došlo k rozsiahlym záplavám aj v DOMINIKE a GUADELOUPE v dôsledku tropickej búrky Philippe. Postihnutých bolo viac ako 2 000 ľudí. 3. októbra zasiahli URUGUAJ a južnú BRAZÍLIU silné búrky s krupobitím a bleskami, pričom poškodili budovy a spôsobili škody viac ako 200 rodinám. 4. októbra zasiahol tajfún Koinu južný TAIWAN, zničil domy, zranil viac ako 300 ľudí a vyžiadal si jeden ľudský život. Vietor dosahoval rýchlosť až 343 km/h. Záplavy a zosuvy pôdy zasiahli aj západnú časť GRUZÍNSKA, centrálne THAJSKO, severný EGYPT, LIBANON, MALAJZIU a Južno-Sachalinsk v RUSKU.

ZEMETRASENIA

2. októbra bolo v TALIANSKU v oblasti Flegrejských polí zaznamenané silné zemetrasenie s magnitúdou 4, ktoré pocítili aj obyvatelia Neapola. Za posledný mesiac sa v regióne vyskytlo viac ako 1 100 zemetrasení. Talianska vláda zvažuje opatrenia na hromadnú evakuáciu obyvateľov Campi Flegrei.

2. a 3. októbra došlo k silným zemetraseniam v INDII a Strednej Ázii v oblasti Pamíru a Himalájí vrátane NEPÁLU, kde zemetrasenie s magnitúdou 6,2 spôsobilo škody a zranenia.

3. októbra došlo v Tichom oceáne južne od JAPONSKA k zemetraseniu s magnitúdou 6,3. Nasledujúci deň zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4 neďaleko pobrežia ostrova Mindanao na FILIPÍNACH. 5. októbra došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,6 v blízkosti súostrovia Izu v JAPONSKU, pričom bol vyhlásený poplach pred možnými cunami. 7. októbra zasiahlo PAPUA NOVÚ GUINEJU silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7. 7. októbra MEXIKO zaznamenalo zemetrasenie s magnitúdou 6,3 (podľa iných správ 5,9) v južnom štáte Oaxaca.

7. októbra sa na severozápade AFGANISTANU vyskytla séria silných zemetrasení, pričom najsilnejší otras mal magnitúdu 6,3. To viedlo k zničeniu veľkej časti mesta Herát, viac ako 2 500 mŕtvych a takmer 50 000 obyvateľov uväznených pod troskami. Udalosti posledných dní naznačujú nezvyčajne vysokú aktivitu zemetrasení s magnitúdou 6 alebo viac, čo bolo predtým zriedkavé. Varovanie pred týmto vývojom zaznelo na konci roku 2022 na online fóre „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení“.

Oficiálna stránka projektu Tvorivá spoločnosť: https://creativesociety.com/sk

Prihláste sa na odber nášho telegramového kanála a buďte informovaní o aktuálnych udalostiach: https://t.me/TvorivaSpolocnost

E-mail: [email protected]

#AfganistanZemetrasenie

#Zemetrasenie

#Filipiny

#Malajzia

#CampiFlegrei

#Iran

#Uruguaj

#SikkimZaplavy

#TajfunKoinu

Zatím žádné komentáře...


Mimořádné zprávy