Informačně-analytický portál
    

Tragédia v Španielsku | Mesto sa ponorilo pod vodu za 10 minút!

Možno ste si už položili otázku, prečo pokračujeme v prehľadoch klimatických katastrof. Nie, nie preto, aby sme vás strašili alebo zvýšili hodnotenie kanála. Existuje pádnejší dôvod na to, aby sme znova a znova informovali o týchto udalostiach. Dnes sa o ňom dozviete.

V tomto videu si povieme o niekoľkých vážnych kataklizmách, ktoré sa udiali v týždni od dvadsiatehotretieho do dvadsiatehodeviateho októbra.

Španielsko postihla v priebehu niekoľkých dní séria ničivých búrok, ktoré pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Živel zaskočil obyvateľov Valencie: ľudia zostali uväznení na prízemiach a v suterénoch budov. Stovky ľudí sa zachraňovali na strechách a dokonca aj na stromoch! Na evakuáciu obyvateľov boli použité člny a vrtuľníky.

25. októbra zasiahol tropický cyklón Dana indické štáty Urísa a Západné Bengálsko a priniesol silný vietor, prívalové dažde a búrkové prílivy.

Masívne záplavy a zosuvy pôdy, ktoré na Filipíny priniesla búrka Trami, zasiahli viac ako 7 miliónov ľudí a počet obetí dosiahol 111. Takmer milión ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.

Dňa 23. októbra sa v oblasti mesta Kadra na juhu emirátu Rás al-Chajmá v Spojených arabských emirátoch vyskytol pre tieto miesta zriedkavý jav – explózia silných smrští, ktoré zdvihli do vzduchu oblaky prachu a piesku. Víry okamžite zachytili kamery a stali sa senzáciou na sociálnych sieťach.

Divoký nečas zasiahol veľkú časť Nového Zélandu 24. októbra. Vo fjorde Milford Sound spadlo za necelý poldeň približne 345 mm zrážok.

Silné dažde, zosuvy pôdy a sneženie zapríčinili uzavretie desiatok ciest na celom Južnom ostrove.

Od 23. októbra zasiahla vlna búrok viacero krajín Južnej Ameriky.

Centrálnou Argentínou sa prehnali silné dažde, ktoré spôsobili záplavy v 3 provinciách.

V meste Buenos Aires a jeho okolí spadlo za hodinu a pol takmer 60 mm zrážok a v provincii Córdoba viac ako 300 mm za deň, čo prekročilo októbrovú normu.

Prudká búrka zasiahla aj vnútrozemie Uruguaja.

Živel najvážnejšie postihol mesto Paysandú, kde za krátky čas spadlo toľko zrážok, že sa mesto ponorilo pod vodu. A orkánový vietor vyvracal stromy a poškodzoval strechy domov.

V Paraguaji búrka vážne poškodila 2 departmenty.

Nárazový vietor s krupobitím zasiahol predmestie mesta Pindolo a spôsobil rozsiahle škody poľnohospodárstvu, ktoré je hlavným zdrojom príjmov miestnych obyvateľov. V regióne bol vyhlásený výnimočný stav.

V Brazílii zasiahli búrky šesť štátov na juhu a juhovýchode krajiny.

V municipalite Sinimbu spadlo 130 mm zrážok len za dve hodiny. Lejaky s krúpami poškodili v regióne cesty a úrodu.

Živel zanechal asi 3 milióny ľudí bez dodávok elektriny.

Ide už o druhý veľký výpadok elektriny za mesiac v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok v krajine.

24. októbra klesol atmosférický tlak na veľmi nízke hodnoty – asi 995 hPa.

Stojí za zmienku, že už pri tlaku 1000 hPa je riziko búrok veľmi vysoké a nižšie hodnoty sú extrémne zriedkavé a sú zvyčajne sprevádzané silným nečasom.

Živel si vyžiadal smrť 8 ľudí, jeden je stále nezvestný.

Prečo teda robíme tieto prehľady?

Naším cieľom je poskytovať ľuďom spoľahlivé informácie o prebiehajúcich udalostiach. A po zhliadnutí fóra „Globálna kríza. Zodpovednosť“, uvidíte celkový obraz toho, čo sa deje a dozviete sa, čo nás čaká v niekoľkých najbližších rokoch.

Informovanie je prvým krokom k príprave, najmä v neočakávaných situáciách.

Po vypočutí takýchto informácií sa človek začne zaujímať, aké klimatické hrozby existujú v jeho regióne, zbalí si evakuačný batoh a zistí si, ako sa správať počas prírodných katastrof. Napríklad bude vedieť, že pri povodni by sa nemal snažiť zachrániť auto alebo iný majetok, ale mal by myslieť na bezpečnosť seba a ľudí naokolo.

Taktiež sa neoplatí upokojovať sa slovami v správach, že „toto tu už bolo“.

Áno, Španielsko už zažilo silné dažde a Filipíny a Čína tajfúny.

Ale také vážne anomálie ako teraz, sa vyskytli predtým raz za desiatky alebo dokonca stovky rokov. Teraz sa podobné udalosti vyskytujú takmer denne a súčasne postihujú mnohé regióny.

Teda každý z nás sa môže kedykoľvek ocitnúť pod náporom živlov.

Zdieľajte tieto informácie s ostatnými. Pomôžete tak svojim blízkym pripraviť sa a konať primerane situácii a možno im aj zachránite život.

 

  
Hodnocení: 5 / 5 z 5
Zatím žádné komentáře...


Mimořádné zprávy