Zem praská vo švíkoch: podrobnosti a dôsledky zemetrasenia M7,7 v Mjanmarsku

28. marca došlo v strednom Mjanmarsku k ničivému zemetraseniu s magnitúdou 7,7, ktoré bolo cítiť v mnohých krajinách juhovýchodnej Ázie: v Thajsku, Číne, Indii, Vietname a Bangladéši. Epicentrum bolo neďaleko mesta Mandalay s viac ako 1 miliónom obyvateľov. Hypocentrum seizmickej udalosti sa nachádzalo v hĺbke 10 km, vďaka čomu bola rana mimoriadne silná.
V strednej a severozápadnej časti krajiny sa zrútilo alebo bolo vážne poškodených viac ako 10 000 budov. Zničené boli cesty a mosty, zrútili sa chrámy, mešity a stáročné historické pamiatky. Medzinárodné letisko Mandalay je mimo prevádzky po zrútení riadiacej veže. Došlo k úplnému výpadku elektriny a telefonického spojenia. Železničné koľajnice ohlo, akoby neboli vyrobené z kovu, ale z plastelíny. Zosuvy pôdy odrezali niektoré regióny od okolitého sveta.
To všetko sťažilo alebo znemožnilo príchod záchranárov a humanitárnej pomoci načas. Pre nedostatok špecializovaného vybavenia museli záchranári a príbuzní uväznených v podmienkach nedostatku vody, jedla a denných teplôt nad 40°C odpratávať sutiny holými rukami.
Len podľa oficiálnych údajov k 2. aprílu bol počet obetí 3 003 ľudí, viac ako 4 600 bolo zranených. Ale skutočný rozsah deštrukcie a počet obetí možno len odhadovať. Je nemožné vyjadriť slovami závažnosť toho, čo sa deje v regióne. Mnoho nemocníc bolo zničených a lekári poskytovali pomoc obetiam priamo na uliciach. Telá zabitých pod troskami sa v horúčave začali rozkladať. Zemetrasenie zhoršilo už aj tak katastrofálnu humanitárnu situáciu v krajine.
Táto seizmická udalosť bola nielen jednou z najsilnejších v histórii krajiny za posledných 100 rokov, ale pozornosť odborníkov zaujala aj svojimi anomálnymi parametrami. Zemetrasenie spôsobilo až 400 km dlhú trhlinu pozdĺž zlomu Sagaing, ktorý prechádza zo severu na juh cez stred Mjanmarska. Rýchlosť rozlomenia hornín bola porovnateľná s rýchlosťou nadzvukového prúdového lietadla.
Seizmológ z Helmholtzovho centra geologických vied opísal zemetrasenie ako superposuv, veľmi zriedkavý typ seizmickej udalosti, pri ktorej sa energia z rozlomenia pohybuje zemou extrémne rýchlo. Účinok superposuvu môže koncentrovať seizmickú energiu pred rozlomením, čím sa zvyšuje poškodenie dokonca aj v značnej vzdialenosti od epicentra.
Potvrdzuje to skaza v Bangkoku, hlavnom meste Thajska, ktoré sa nachádza približne 1000 km od epicentra. Zemetrasenie zrútilo rozostavaný 30-poschodový mrakodrap, zabilo najmenej 22 ľudí a viac ako 70 zostalo uväznených pod troskami budovy. Mrakodrapy sa kývali tak prudko, že voda z bazénov na strechách vyšplechovala obrovskými vlnami a niektorých ľudí dokonca zrážala z nôh. V tisíckach budov s objavili trhliny.
Treba si uvedomiť, že koncom marca tohto roku došlo na planéte k prudkému nárastu seizmickej aktivity. Len za 12 dní bolo zaznamenaných 11 zemetrasení s magnitúdou väčšou ako 6. O tejto a ďalších prírodných katastrofách, ku ktorým došlo počas týždňa od 26. marca do 1. apríla sa dozviete v tomto videu.
Kataklizmy naberajú na sile a už nie je možné si to nevšimnúť. Čoraz viac ľudí si uvedomuje a vidí, že niečo nie je v poriadku, diskutujú o tom, zdieľajú svoje príbehy. Aj v komentároch pod správami o prírodných katastrofách je jasné, ako to ľudí znepokojuje a znepokojuje, akú odozvu to vyvoláva u každého neľahostajného človeka z ktoréhokoľvek miesta na planéte.
Aj my sa chceme úprimne poďakovať našim divákom za ich premyslené, pozorné a veľmi srdečné komentáre pod videom. Ďakujeme, že prejavujete podporu a súcit tým, ktorí už boli katastrofami postihnutí. Je však zvláštne, že mnohí ľudia registrujú jednotlivé udalosti, ale neskladajú si ich do celkového obrazu. Vidia dôsledky, ale nerozmýšľajú nad príčinami. A hlavne nevidia východisko. Ale ono existuje, a práve o tom je každé naše video!
Prečo je to tak? Možno všetci čakajú, že si raz zapnú správy a tam bude hotové riešenie? Alebo ešte lepšie, že kataklizmy už neohrozujú našu planétu? Ale tak to nefunguje. O probléme prírodných katastrof, ich skutočných príčinách a riešeniach sa začne vážne diskutovať z vysokých tribún len vtedy, ak budú ľudia sami požadovať odpovede a činy. Tieto informácie zatiaľ prináša len málo ľudí: vedci, výskumníci, dobrovoľníci. Sme radi, že patríme medzi tých, ktorí nemlčia. A dúfame, že sa pridáte aj vy.