Dych života. Výroba elektriny vyparovaním vody. Mýtus alebo realita?
Súčasné technológie umožňujú získavať energiu z množstva zdrojov, od slnečného žiarenia po geotermálne vrty. Nový vynález, rozpracovaný vedcami z Kolumbijskej univerzity (New York, USA) v čele s Ozgurom Sahinom, umožňuje využiť najobyčajnejší proces vyparovania vody ako zdroj obrovského množstva „čistej“ elektrickej energie.
Vyparovanie je proces, pomocou ktorého látka prechádza z tekutého stavu do plynného. Spravidla je vyparovanie následok zahrievania látky na určitú teplotu. Rozsah energie, ktorá sa vydáva na proces vyparovania na celej planéte je veľmi veľký , hoci si to my v každodennom živote ani nevšímame.
Výskumníci navrhujú inštalovať na sladkovodných nádržiach motory, ktoré by nielen vyrábali elektrickú energiu, ale by aj dvojnásobne znížili intenzitu samotného vyparovania.
Pre tieto ciele rozpracoval tím vedcov dve experimentálne zariadenia, v ktorých sa používajú bakteriálne spóry, majúce schopnosť rozširovať sa pri pohltení vody a sťahovať sa pri jej strate. V prvom experimentálnom zariadení je táto schopnosť realizovaná pomocou pások, na ktorých sú nanesené spóry baktérií, pripomínajúcich „sval“, umiestnený trošku vyššie ako vodná vrstva. Keď sa vyparujúca vlhkosť dvíha nahor, tak pásky s pripevnenými na nich „roletkami“ sa narovnávajú a vytvárajú štrbiny, vďaka ktorým do nich vniká vzduch a pomáha páskam znova vyschnúť a vyhnúť sa prevlhčeniu. Pri vysychaní pásky sa „roletky“ zatvárajú, čím umožňujú páskam znovu zvlhnúť. Takto dochádza k pohybu mechanizmu, privádzajúceho do činnosti generátor prúdu. „Princíp žalúzií“ v danom zariadení plní ešte funkciu kontroly vyparovania, pri ktorej „umelé“ uzavretie alebo otvorenie „roletiek“ určuje regulovanú silu vyparovania.
V druhom experimentálnom zariadení, nazvanom vedcami „Vodný mlyn“, sú rovnaké pásky so spórami pripevnené k plastovým kolesám, umiestneným napoly vo vlhkom, napoly v suchom prostredí. Sťahovanie a rozťahovanie pások v tomto zariadení spôsobuje otáčanie kolies.Elektrina sa v druhom prípade generuje v dôsledku pohybu kolies, vytváraného páskami, pri zapojení zariadenia ku generátoru prúdu.
Ako ukazujú výpočty vedcov, pomocou technológií, využívajúcich vyparovanie vody, len v USA možno vyrábať približne 325 gigawattov elektriny, čo je ekvivalentné 70% súčasnej kapacity všetkých „zelených“, aj obyčajných elektrární Spojených štátov.
Iné formy obnoviteľných zdrojov energie vo veľkej miere závisia od množstva slnečnej energie či vetra, no voda sa vyparuje rovnako dobre aj v slnečnom, aj v zachmúrenom počasí.
Dodatočným plusom zavedenia týchto technológií bude to, že tieto zariadenia budú vyrábať nielen elektrinu a teplo, ale aj umožnia zachovať obrovské zásoby pitnej vody, znižujúc objemy výparu do atmosféry. Toto je zvlášť dôležité v suchých oblastiach, kde otázka nedostatku pitnej vody stojí dosť ostro.
Pozývame vedcov a všetky zainteresované osoby k diskusii o možnostiach rozpracovania a využitia technológií na výrobu elektrickej energie v dôsledku vyparovania vody.
Na rozdiel od energie svetla a vetra, voda sa vyparuje rovnako dobre i v slnečnom, i v zachmúrenom počasí. A tempá jej vyparovania, ako vysvetľuje Sahin, možno kontrolovať, čo umožňuje zásobovať energiu a čerpať ju tak, ako sa zachce spotrebiteľovi. Ak sa technológia rozšíri, tak jej využívanie ovplyvní aj lokálnu klímu v dôsledku zmeny stupňa vyparovania vody. Ak sú Vám známe iné technológie, schopné pomôcť ľuďom v meniacej sa klimatickej situácii vo svete, posielajte informácie o nich na poštu [email protected] s poznámkou „pre Klimat-kontrol“.
O nových technológiách, neprebádaných zdrojoch Zeme, mýtoch a realite ohľadne aktuálneho stavu ľudstva a mnohom inom pozerajte v sekcii „Co říká věda?“.