Informačně-analytický portál
    

Dych života. Zber rozliatej ropy magnetmi. Mýtus alebo realita?

Rozliatie ropy na vode – skutočné ekologické nešťastie, ničiace flóru a faunu celého regiónu. Práce na obnove rozliatou ropou poškodeného ekosystému sú zložité a čistenie dlhotrvajúce a dosť nákladné. Veľmi dôležité je likvidovať nebezpečenstvo čo možno najskôr, akýmkoľvek možným spôsobom – zvyčajne to robia mechanicky, s využitím sorbentov. Nový alternatívny spôsob navrhli austrálski vedci z University of Wollongong. Navrhujú zberať rozliatu ropu pomocou obyčajného magnetu, vopred do ropy dodajúc častice oxidu železa alebo magnetitu.

Vo svojom článku, publikovanom v časopise Physical Chemistry Chemical Physics (PCCP), vedci poukázali, že keď sa drobnučké častice magnetitu, s priemerom len 25 nanometrov, dostanú do ropou znečistenej vody, napevno sa spájajú s kvapkami ropy. Na rozdiel od mnohých iných látok, používaných pri čistení vody od ropy, sú tieto nanočastice schopné pôsobiť aj na ropný film, vytvárajúci sa na povrchu vody, ale tiež na ťažké zrazeniny ropy, ponárajúce sa pod vodu. Ropa oblepená nanočasticami sa stáva ozajstnou feromagnetickou kvapalinou, ktorá silno reaguje na vonkajšie magnetické pole a ľahko sa zberá z povrchu vody pomocou magnetov, po čom sa hromadí na palube špeciálnych lodí. Zozbieranú ropu budú čistiť od železných častíc stacionárne magnetické zariadenia, vyvinuté podľa princípu Halbachovej sústavy magnetov. V procese čistenia častice priľnú k povrchu týchto magnetov a ropa steká do osobitnej nádrže. Po separácii (oddelení častíc od ropy) možno magnetické častice znova použiť.  

Podľa slov vedcov bude zozbieraná ropa tiež vhodná na využitie, čo určite vytvorí dodatočný ekonomický stimul pre vykonanie čistiacich prác. Odborníci tvrdia, že také častice sú netoxické pre živé organizmy. Okrem toho ich vďaka magnetickým vlastnostiam možno držať pod kontrolou a v prípade nutnosti ich odstrániť zo životného prostredia. Spôsob zberu rozliatej ropy pomocou magnetov sa zatiaľ netestoval mimo stien laboratória, avšak má všetky šance premeniť sa na úspešný projekt.

Pozývame vedcov a všetky zainteresované osoby k diskusii o možnostiach rozpracovania a využitia technológie na zber ropy pomocou magnetov.

Ak sú Vám známe iné technológie, schopné pomôcť ľuďom v meniacej sa klimatickej situácii vo svete, posielajte informácie o nich na poštu [email protected] s poznámkou „pre Klimat-kontrol“.

O nových technológiách, neprebádaných zdrojoch Zeme, mýtoch a realite ohľadne aktuálneho stavu ľudstva a mnohom inom pozerajte v sekcii „Co říká věda?“.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 28
Zatím žádné komentáře...