Informačně-analytický portál
    

Dych života. „Oceľový“ betón – mýtus alebo realita?

V modernom svete, a tým viac v takmer každom megapolise, nás všadeobklopuje betón. Z betónu sa stavajú celé domy a štvrte, ale ako je známe, závody, ktoré vyrábajú tento stavebný materiál, spôsobujú obrovské škody na životnom prostredí. Navyše obyčajný betón spravidla neodoláva silným zemetraseniam, čo sa stáva príčinou veľkého množstva obetí pri katastrofe. Výskumníci z University of British Columbia vo Vancouveri našli spôsob, ako pomôcť obyvateľom seizmicky nebezpečných oblastí a území, ktoré často trpia hurikánmi a tornádami. Vyvinuli spoľahlivý a ekologicky čistý betón, ktorý robí skelet budov rovnako odolným, ako keby bol z ocele.

Nový materiál s názvom "Ekologický tvárny cementový kompozit (EDCC)" je zmes cementu, polymérových vlákien, popolčeka a ďalších priemyselných prísad. Cement bol navrhnutý na molekulárnej úrovni, aby sa získal materiál podobný svojimi vlastnosťami na oceľ, ktorá je nielen veľmi pevná, ale aj pružná. Podľa slov inžinierov sa počas zemetrasenia materiál EDCC nezačne drobiť ako obyčajný betón, ale sa bude ohýbať a rozťahovať podobne ako kov.

Nový cementový kompozit sa ukázal byť ekologicky čistý, pretože kompozit sa z väčšej časti skladá z vedľajšieho priemyselného produktu, ktorý sa nazýva popolček, t.j. prach, ktorý vzniká pri spaľovaní paliva z minerálnych častíc. Nový ekologický betón sa môže použiť nielen pri stavbe nových, ale aj na spevnenie starých budov – možno ho striekať a tým spevňovať, napríklad, steny domov. Takýto cement môže byť použitý aj na vybudovaniekošov pre výbušné konštrukcie, ako aj na potrubia a iné systémy.

Tvorcovia nového materiálu už vykonali prvé testy na stavbe základnej školy vo Vancouveri. Na vnútorné steny budovy nastriekali nový cementový kompozit v hrúbke asi 10 mm. Potom simulovali zemetrasenie s magnitúdou deviatich stupňov. Najsilnejšie otrasysa na škole nijako neodrazili. Ukazuje sa, že vrstva iba 10 mm je dostatočná na spevnenie stien budov v seizmicky nebezpečnýchoblastiach.

Vývojári venujú pozornosť aj ekologickosti výroby nového stavebného materiálu, pretože nahradenie cementu v zmesi na 70% popolčekom, umožní znížiť množstvo použitého cementu. Je to dnes zvlášť potrebný úspech, pretože výroba jednej tony cementu vylučuje do atmosféry takmer tonu oxidu uhličitého.

Pozývame vedcov a všetky zainteresované osobyk diskusii o možnostiach použitia ekologicky tvárneho cementového kompozitu (EDCC).

Ak sú Vám známe iné technológie, schopné pomôcť ľuďom v meniacej sa klimatickej situácii vo svete, posielajte informácie o nich na poštu [email protected] s poznámkou „pre Klimat-kontrol“.

O nových technológiách, neprebádaných zdrojoch Zeme, mýtoch a realite ohľadne aktuálneho stavu ľudstva a mnohom inom pozerajte v sekcii „Co říká věda?“.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 26
Zatím žádné komentáře...