Premena klímy. Prírodné kataklizmy vo svete 4.diel

Číst knihu AllatRa online

Premena klímy. Prírodné kataklizmy vo svete. 4. diel Pokračujeme v zhromažďovaní puzzle a zostavovaní celostného obrazu prebiehajúcich klimatických zmien na planéte.

Apríl 2017. 500 ľadových krýh bolo zanesených prúdmi k lodným trasám, čo šesťkrát prevyšuje priemerný ukazovateľ. Podľa slov odborníkov sú príčinou daného javu globálne zmeny cirkulácie v stratosfére, globálne otepľovanie, zmeny teploty oceánov a smer vetrov. V Taliansku prebehla séria menších zemetrasení – len v noci z 9. na 10. apríla bolo zaznamenaných 21 podzemných otrasov. V Argentíne v dôsledku vzniknutých záplav v meste Comodoro Rivadavia bolo evakuovaných viac ako 7 600 ľudí. Na Novom Zélande vznikli najsilnejšie záplavy za posledných 500 rokov. Hladina zaplavenia dosahovala 2 m. V Kazachstane bol následkom povodní vyhlásený stav mimoriadnej situácie v siedmych oblastiach štátu. Za týždeň bolo záplavami postihnutých 52 sídiel. Zatopených bolo viac ako 1 900 domov. Poškodených 120 úsekov ciest. Evakuovaných viac ako 4 700 ľudí. V Dominikánskej republike bolo v dôsledku povodní 75 obývaných sídiel odrezaných od vonkajšieho sveta. V Ekvádore pokračovali v besnení intenzívne lejaky. Rekordné zrážky spadli v meste Guayaquil. Za 24 hodín tu spadlo 143 litrov vody na štvorcový meter. Celkovo od začiatku roku bolo v Ekvádore lejakmi a ich následkami postihnutých viac ako 127 000 ľudí. Poškodených bolo 28 900 príbytkov.

Príklad dobra a ľudskosti:Tento príbeh sa odohral v neveľkej Bretónskej dedinke na severozápade Francúzska. V r. 1988 sa tu prehnala silná búrka. Vietor o rýchlosti 55 m/s poničil na svojej ceste všetko, vrátane elektrického vedenia. Oblasť zostávala 2 týždne bez elektriny. V prvú noc po búrke sa jedna žena prešla po dedinke a pozvala všetkých obyvateľov stretnúť sa u nej doma na spoločnej večeri. Mala v chladničke veľa jedla, ktoré by sa bez elektriny rýchlo pokazilo. Prišlo viac ako 20 ľudí. Večeru chystali spolu. Spoločne zažali sviečky a zapálili krb, aby sa zohriali. Všetci diskutovali a zaujímali sa jeden o druhého. Každý z prišelcov zakúsil neopísateľný pocit jednoty. Všetci akoby sa ocitli v celkom inej dobe a zdalo sa, že dokonca aj čas sa zastavil. Na nasledujúci deň už iná žena oznámila, že aj u nej je mnoho jedla a ona čaká u seba všetkých obyvateľov na večeru. A takto každý deň počas dvoch týždňov všetci chodili po dedinke navzájom na návštevu a príjemne trávili čas. Každý obyvateľ sa prestal starať iba o seba a svoju rodinu a začal sa tiež zaujímať o blaho okolitých ľudí. Všetci vnášali svoj vklad do opravy dedinky a zabezpečenia jedlom. Keďže prestalo fungovať zásobovanie, deti chodili pešo do obchodu, prejdúc do susedného mesta 5 míľ a späť. Žiarili radosťou a šťastím, že pomáhajú a že ich práca je dôležitá pre ostatných. Dospelí odstraňovali zvalené stromy a opravovali poškodené budovy. Niektoré domy boli úplne zničené. Ale obyvatelia nežialili.

Uvedomovali si hodnotu toho, že zostali nažive, že život pokračuje. A najhlavnejšia príčina nedostatku smútku bola v tom, že cítili starostlivosť ľudí okolo seba , teplo ich sŕdc, kontinuálnu pomoc a starostlivosť o nich, aj navzájom. Neskôr, keď zapojili elektrinu, všetci sa vrátili k svojmu obyčajnému životu, no doteraz každý s radosťou spomína ten čas. Keď sa sediac pri ohni staršia generácia delila o svoju skúsenosť, nadobudnutú počas života, rozprávali legendy, ktoré počuli od svojich babičiek a deduškov. Každý dodnes udržuje pocit tej starostlivosti, ktorá vychádzala od druhých a stále vychádza.

Aké dôležité je – vždy a všade zostávať človekom! Podávať pomocnú ruku a starať sa jeden o druhého! Zjednotenie ľudí – záruka prežitia ľudstva! Zohľadňujúc narastajúcu intenzitu klimatických nešťastí na Zemi, dnes ako nikdy predtým je pre nás, ľudí, dôležité porozumieť tomu – kto sme a prečo nám je v skutočnosti daný tento život. Hlboké a poctivé odpovede na tieto pre každého kľúčové otázky sú poskytnuté v jedinečnom filme na kanáli AllatRa TV. Je to viac ako film, je to živá kniha: VEDOMIE A OSOBNOSŤ. OD VOPRED MŔTVEHO K VEČNE ŽIVÉMU. https://allatra.tv/cs/video/soznanie-i-lichnost Ak sa Vám zapáčilo naše vydanie – dajte lajk, zdieľajte video s priateľmi, prihláste sa k odberu na náš kanál a buďte v kurze spravodajstva o klimatických udalostiach vo svete.

Zatím žádné komentáře...


Klimat kontrol na ALLATRA TV