Informačně-analytický portál
    

Poveternostný chaos v Nemecku, apríl 2024

Poveternostný chaos v Nemecku, apríl 2024

Snehová depresia

V dôsledku snehovej depresie zavládol 20. apríla v Hornom Fransku v Nemecku rozsiahly snehový chaos. Len za pár hodín napadlo viac ako 25 cm čerstvého snehu, čo prevýšilo úhrn za celé zimné obdobie. Teploty v niektorých oblastiach vykazovali prekvapivo nízke hodnoty. V noci v Kühnheide pri Marienbergu v Krušných horách klesol teplomer pod -10 °C a vo výške 2 metre sa teplota udržala na -5 °C. Autá pokryla hrubá vrstva námrazy a poľadovica spôsobila škody na vozidlách aj poliach. Na uliciach bolo vidieť ľadovú hmlu. Dokonca aj skoro kvitnúce rastliny ako tulipány boli vystavené chladu a zamrzli.

Náhly chaos

Takáto náhla zmena počasia ohromila obyvateľov krajiny, pretože len nedávno, 7. apríla 2024, padli v Bavorsku nové teplotné rekordy. Napríklad v Rosenheime bolo zaznamenaných 28,2 °C, čo je rekordná hodnota pre toto ročné obdobie.

Bude úroda ovocia?

Po vlne letných horúčav na začiatku mesiaca musia ovocinári v Sasku bojovať s mrazmi, aby ochránili svoju úrodu pred nízkymi zimnými teplotami. Zvlášť napätá situácia bola 23. apríla večer, keď prízemná teplota na brehoch Labe klesla pod -2 °C a do rána nastal ešte väčší pokles. To vytvorilo vážne ohrozenie úrody a predpoklady pre vážnu ujmu pestovateľom. Farmári začali robiť protimrazové opatrenia. Jahody pozabaľovali do veľkých textilných plachiet a medzi ovocnými stromami zapálili obrovské ohne. Plameň stúpal niekoľko metrov k nočnej oblohe, vytváral teplo a chránil rastliny pred nízkymi teplotami. 

  
Hodnocení: 5 / 5 z 4
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO