Informačně-analytický portál
    

Toto ešte Čína nevidela, apríl 2024

Toto ešte Čína nevidela, apríl 2024

16. apríla zasiahla mesto Fu-čou v provincii Ťiang-si konvektívna búrka s rýchlosťou vetra dosahujúcou 35,9 m/s, čo je porovnateľné so silou tajfúnu, ktorý vyšiel na súš. Tento ukazovateľ vytvoril nový rekord v regióne. V ten istý deň sa tornádo prehnalo okresom Huairen v prefektúre Šou-čou v provincii Šan-si.

Večer toho istého dňa vytvorilo silné konvektívne počasie ľadovec sprevádzaný krátkodobými búrkami, silným vetrom a intenzívnymi zrážkami v okrese Huanjiang v provincii Kuang-si. Krúpy padali hodinu a spôsobili vážne škody na domoch, poľnohospodárskej pôde a vozidlách.

Búrky s výdatnými zrážkami sprevádzané značným množstvom bleskov sa prehnali provinciou Kuang-si. Za 24 hodín medzi 17. a 18. aprílom bolo v kraji zaznamenaných viac ako 126 000 bleskových výbojov. Národná meteorologická stanica Šang-lin zaznamenala náraz vetra s rýchlosťou 30,3 m/s, prekonávajúci historický rekord stanice.

18. apríla padali v 39 okresoch provincie Kuej-čou veľké krúpy, miestami veľkosti kuracieho vajca. V okrese Pi-ťie dosiahol maximálny priemer krúp 7 centimetrov.

Od piatka 19. apríla bola provincia Kuang-tung vystavená silným dažďom, ktoré viedli k vážnym následkom. Obzvlášť ťažko bol zasiahnutý región Šao-kuan, keď medzi 19. a 21. aprílom napršalo impozantných 584 mm, čím bol prekonaný predchádzajúci rekord 416 mm stanovený rok predtým. Tento anomálny lejak spôsobil silné záplavy a početné zosuvy pôdy.

V dôsledku nezvyčajne vysokých zrážok a záplav sa desiatky obytných budov buď zrútili, alebo boli vážne poškodené. Traja ľudia zomreli v dôsledku silných zrážok v meste Čao-čching, zatiaľ čo ďalší človek zomrel počas záchrannej operácie v Šaoguane.

K 22. aprílu bolo v Šaoguane a Qingyuane hlásených desať nezvestných, zatiaľ čo zo zaplavených oblastí bolo evakuovaných viac ako 110 000 obyvateľov. Rieka Beijiang sa vyliala z brehov a zaplavila okolité mestá a dediny. Hladina vody v nádrži Feilaixia v Qingyuan dosiahla takmer storočné maximá. Obyvateľov dediny Jiangwan uväznili zosuvy pôdy.

Toto je prvýkrát v čínskej histórii, kedy sa súčasne vyskytlo toľko nebezpečných poveternostných udalostí!

  
Hodnocení: 5 / 5 z 6
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO