Informačně-analytický portál
    

Na vulkanickej kaldere Campi Flegrei v Taliansku bol zaznamenaný seizmický roj s magnitúdou do 3,7 (14. apríla 2024)

Na vulkanickej kaldere Campi Flegrei v Taliansku bol zaznamenaný seizmický roj s magnitúdou do 3,7 (14. apríla 2024)

Pokračujeme v sledovaní situácie s najnebezpečnejšou kalderou v Európe Campi Flegrei v Taliansku. Vedci tejto zóne venujú veľkú pozornosť, keďže aktivita kaldery narastá.

14. apríla 2024 bol na vulkanickej kaldere Campi Flegrei zaznamenaný seizmický roj s magnitúdou do 3,7. V marci 2024 bolo zaznamenaných 461 zemetrasení s maximálnou magnitúdou 3,2 ± 0,3.

Campi Flegrei – príbeh o skrytom nebezpečenstve

Nejde o jednotlivú sopku, ale o vulkanické pole, ktoré je aktívne už viac ako 80 tisíc rokov a pozostáva z niekoľkých sopečných centier. Oblasť zahŕňa niekoľko kráterov – najznámejšie sú krátery Solfatara a jazera Averno. Názov „Averno“ pochádza zo slova „aornos“, bez vtákov. V minulosti na jazere a v jeho okolí vtáky nehniezdili, pretože hynuli od výparov síry.

Jazero Averno spomína Vergilius. Tu bol vchod do podzemného mŕtveho kráľovstva Pluta. A v rímsko-gréckej mytológii sa spomína, že na tomto mieste sa odohrala posledná bitka olympského boha Zeusa.

Vulkanická kaldera sa nachádza severozápadne od Neapola a v kráteri sopky je mesto Pozzuoli s populáciou 80 tisíc ľudí. Obyvatelia Pozzuoli bývajú opakovane obťažovaní fenoménom bradyseizmu – periodickým stúpaním a klesaním úrovne terénu.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 7
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO