Informačně-analytický portál
    

Búrka Elias v Stredomorí, september 2023

Búrka Elias v Stredomorí, september 2023

28. septembra 2023 sa Gréckom prehnal cyklón Elias so silnými lejakmi, ktoré spôsobili záplavy na pobreží Egejského mora a na ostrove Eubója. Dážď bol taký silný, že hladina vody v uliciach stúpla v priebehu niekoľkých hodín. Evakuovaných bolo asi 3 tisíc obyvateľov. Vo Volose zostalo bez elektriny 80 % obyvateľov. Pre obyvateľov Grécka je to už druhá búrka v septembri, ktorá spôsobila devastáciu.

Po Grécku boli záplavami postihnutí obyvatelia Turecka. Obzvlášť ťažko zasiahnutý bol Istanbul, kde sa ulice zmenili na prívalové prúdy, ktoré unášali autá.

Európa je v ohrození!

Vedeli ste, že je v Európe aktívny supervulkán? Priamo v jeho kráteri sa nachádza malebné talianske mestečko Pozzuoli s populáciou 80 tisíc ľudí. Supervulkán Campi Flegrei spolu s priľahlými ostrovmi tvorí obrovský vulkanický komplex. Za 80 tisíc rokov jeho existencie došlo iba k dvom supererupciám: asi pred 36 tisíc a asi pred 12 tisíc rokmi. A vyzerá to tak, že v blízkej budúcnosti je aj tento supervulkán pripravený na výbuch!

V tomto videu sa dozviete viac o nasledujúcich témach:

- Čo sa teraz deje so sopkou?

- Čo je bradyseizmus a prečo je tento proces nebezpečný?

- Prečo sa supervulkán Campi-Flegrei začal aktivizovať?

- Aký mechanizmus spúšťa erupciu supervulkánu?

Campi Flegrei je sopka cyklu a jej výbuch, podobne ako detonátor, spustí výbuchy všetkých ostatných sopiek pozdĺž reťazca. Bude to katastrofa nielen pre Taliansko, ale pre celé ľudstvo.

Viac informácií o nadchádzajúcich klimatických katastrofách a spôsoboch riešenia tohto problému nájdete na medzinárodnej online konferencii „Globálna kríza. Taliansko. Budúcnosť závisí od nás“ zo 16.09.2023: https://www.youtube.com/watch?v=TT9OcNLUBqQ

  
Hodnocení: 5 / 5 z 11
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO