Informačně-analytický portál
    

Turbulencie jasnej oblohy. Je bezpečné lietať?

Turbulencie jasnej oblohy. Je bezpečné lietať?

3. apríla 2024: dvaja ľudia boli zranení, keď let spoločnosti Southwest Airlines zasiahla silná turbulencia a bol nútený núdzovo pristáť v Tampe na Floride v USA. Let Southwest Airlines 4273 bol na ceste z New Orleans do Orlanda, keď kapitán vyhlásil núdzový stav po tom, čo na palube Boeingu 737 narazil na turbulenciu. Požiadal o odchýlku od predloženého letového plánu a tiež požiadal, aby boli pri príchode lietadla k dispozícii záchranári, ktorí budú môcť posúdiť potenciálne zranenia.

29. marca 2024 lietadlo zasiahla silná turbulencia, pilot musel núdzovo pristáť a 7 pasažierov bolo prevezených do nemocnice.

Lietadlo spoločnosti United Airlines núdzovo pristálo na letisku v štáte New York. Sedem z 312 pasažierov previezli do nemocnice a ďalších 15 ošetrili na letisku so zraneniami, ktoré utrpeli počas letu.

Pri približovaní sa k medzinárodnému letisku Newark Liberty lietadlo narazilo na „silný vietor“ a bolo nútené prerušiť pristátie. Núdzovú situáciu nahlásila letová posádka.

12. marca došlo počas letu zo Sydney do Aucklandu na Novom Zélande v Austrálii k silným turbulenciám, ktoré si vyžiadali 50 zranení. Z toho 12 bolo hospitalizovaných.

Na miesto bolo vyslaných sedem sanitiek, dve jednotky prvej pomoci a dve vozidlá tímu podpory veľkých incidentov. Jedna osoba bola vo vážnom stave a zvyšok bol v strednom až ľahkom stave. Okrem toho medzi hospitalizovanými boli aj traja členovia posádky. Let Boeingu 787-9 Dreamliner z Aucklandu do Santiaga v Čile bol zrušený.

Takzvané turbulencie čistej oblohy spôsobujú čoraz častejšie nepríjemnosti počas leteckej dopravy. Tento jav je spojený so vstupom lietadla do prúdu, ktorého rýchlosť sa výrazne líši od rýchlosti hlavnej masy vzduchu.

Za posledných 50 rokov došlo k piatim leteckým katastrofám zapríčineným turbulenciou čistej oblohy. Ako však vidíme, len od začiatku tohto roka sa už vyskytlo niekoľko mimoriadnych situácií.

Alarmujúce je, že čoraz častejšie lietadlá zrazu začnú strácať výšku. Doslova padajú do vzdušných jám, čo vedie k vážnym zraneniam i ľudským obetiam.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 5
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO