Zemetrasenie 7,4 na Taiwane, najsilnejšie za posledných 25 rokov, apríl 2024
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 zasiahlo východné pobrežie Taiwanu v hĺbke 34,8 kilometra. Epicentrum sa podľa americkej geologickej služby USGS nachádzalo 18 kilometrov južne od taiwanského mesta Hualien. O trinásť minút neskôr nasledoval následný otras s magnitúdou 6,4 v hĺbke 12,6 kilometra 11 kilometrov severovýchodne od mesta Hualien. Celkovo bolo zaznamenaných viac ako 100 dotrasov s veľkou magnitúdou.
Seizmická udalosť vyvolala aj vlnu cunami.
Podľa seizmológov ide o najsilnejšie zemetrasenie na Taiwane za posledných 25 rokov a spôsobilo najväčšie škody.
Najviac bol postihnutý región Hualien. Poškodených bolo viac ako 100 budov a hrozí riziko ich zrútenia. Približne 80 000 domácností zostalo bez elektriny. Mnohé cesty a mosty sa zrútili. Došlo k zosuvom pôdy z viacerých hôr.
V obvode Lišan mesta Taichung sa zrútilo alebo bolo poškodených viac ako 60 veľkých vodných veží.
Počet obetí dosiahol najmenej 9 a viac ako 1 000 osôb bolo zranených.
Podľa informácií od hasičov sa v prístave s takmer 100 000 obyvateľmi zrútili dve budovy, v dôsledku čoho sa ľudia ocitli v pasci vnútri budov a tunelov pod horou. Jedna z nich, sedemposchodová červená budova, sa čiastočne zrútila a naklonila sa asi o 60 stupňov.
Mnohé vzdelávacie inštitúcie evakuovali študentov z bezpečnostných dôvodov na vonkajšie štadióny.
Približne 200 ľudí bolo evakuovaných, ale mnohí nemajú kam ísť a žijú v útulkoch. Niektorí zostávajú u príbuzných alebo v hoteloch.
Obyvateľ postihnutý živelnou pohromou povedal: „Bezplatný pobyt v hoteli sa poskytuje len na tri dni. Keď trojdňová lehota uplynie, kam sa zložíme? Moje dieťa musí stále chodiť do základnej školy Minli. Čo máme robiť?“
Čo sa deje?
Taiwan sa rozkladá pozdĺž Ohnivého kruhu, čo je seizmická zlomová línia obklopujúca Tichý oceán. V Ohnivom kruhu sa nachádza 452 sopiek. Rozprestiera sa na troch kontinentoch a zasahuje štáty Čile, Bolíviu, Peru, Ekvádor, Kolumbiu, Panamu, Kostariku, Nikaraguu, Honduras, Salvádor, Guatemalu, Mexiko, USA, Kanadu, Rusko, Japonsko, Taiwan, Filipíny, Indonéziu, mnohé ostrovné štáty v západnom Pacifiku, Nový Zéland a Antarktídu.
Zemetrasenie bolo také silné, že sa obrovská skala na vrchole ostrova Guišan (Korytnačí ostrov) zrútila a zosunula do mora. Tento ostrov je zároveň jedinou aktívnou sopkou na Taiwane.
V poslednom čase sa silné zemetrasenia vyskytujú čoraz častejšie na celom svete. Táto alarmujúca dynamika je prinajmenšom znepokojujúca.
Dôsledky klimatických katakliziem majú oveľa väčší rozsah, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Taiwanská spoločnosť vyrábajúca polovodiče, najväčší svetový výrobca špičkových čipov pre klientov ako sú Apple Inc. a Nvidia Corp. odstavila niektoré stroje na výrobu čipov a evakuovala zamestnancov. Miestny konkurent United Microelectronics Corp tiež odstavil zariadenia v niektorých závodoch a evakuoval niektoré objekty vo svojich centrách v Sin-čou a na Taiwane.
Treba poznamenať, že Taiwan má obrovský vplyv na svetovú ekonomiku a trhy. Akékoľvek škody spôsobené zemetrasením sa pozorne sledujú z hľadiska možného vplyvu na výrobu technológií, keďže na ostrov pripadá viac ako polovica svetového trhu s notebookmi, základnými doskami a sieťovými zariadeniami.