Informačně-analytický portál
    

Najväčšie mesto USA New York otriaslo veľmi zriedkavé zemetrasenie

Najväčšie mesto USA New York otriaslo veľmi zriedkavé zemetrasenie

5. apríla 2024 došlo v New Yorku k zemetraseniu. Uvádza sa, že k otrasom s magnitúdou 5,5 došlo v štáte New Jersey, 64 km od New Yorku. Seizmológovia však na Manhattane zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 4,7. Hoci samotné zemetrasenie bolo mierne, rázové vlny bolo cítiť na širokom území. Správy o otrasoch prišli z Baltimoru, Philadelphie, Bostonu i Rhode Islandu, ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti 435 km od epicentra.

Zemetrasenie s magnitúdou 4,8 je dostatočne silné na to, aby ho pocítili ľudia, a má určité štrukturálne následky. Má silu stredne veľkého tornáda.

Podľa americkej geologickej služby USGS bolo v nasledujúcich hodinách v New Jersey zaznamenaných niekoľko menších dotrasov vrátane jedného s magnitúdou 2,2, ku ktorému došlo o 13:32 neďaleko epicentra pôvodného zemetrasenia.

Čo je smutné, zvukový textový signál bol niektorým obyvateľom New Yorku odoslaný o 11:02, teda takmer 40 minút po zemetrasení.

Zemetrasenie je v tomto regióne zriedkavou udalosťou a obyvateľov New Yorku poriadne vystrašilo. Hlásili, že sa trasie nábytok a podlahy a mnohí ľudia upadli do strnulosti. Mobilné siete boli preťažené, na sociálnych sieťach používatelia diskutovali o tom, čo sa deje. Ľudia sa snažili dovolať svojim rodinným príslušníkom, aby zistili, čo sa deje.

Zemetrasenie spôsobilo meškanie dopravy v celom New Yorku, pričom medzinárodné letisko Liberty v Newarku sa znovu otvorilo okolo poludnia po skoršom zastavení pozemnej dopravy.

Podľa americkej geologickej služby sa zemetrasenie také silné ako to dnešné nevyskytlo tak blízko New Yorku od roku 1884.

 

  
Hodnocení: 5 / 5 z 7
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO