Informačně-analytický portál
    

Lesné požiare v Európe, august 2023

Lesné požiare v Európe, august 2023

Druhá polovica augusta 2023 sa stala pre mnohé európske krajiny požiarne nebezpečnou.

14. augusta 2023 vypukol rozsiahly lesný požiar v departemente Pyrenées-Orientales v južnom Francúzsku. Plameň rýchlo pokryl 500 hektárov vegetácie a rozšíril sa na obytné budovy. Približne 3 000 obyvateľov bolo naliehavo evakuovaných. Boj s ohňom komplikuje horúčava a silný nárazový vietor. 

Lesné požiare v Európe, august 2023
Lesné požiare v Európe, august 2023
Lesné požiare v Európe, august 2023

Večer 15. augusta vypukol na kanárskom ostrove Tenerife v Španielsku lesný požiar, najsilnejší za posledných 40 rokov. Len za 3 dni oheň spálil 5 000 hektárov lesa. Asi 26 000 obyvateľov bolo nútených opustiť svoje domovy.

19. augusta vypukol silný lesný požiar neďaleko mesta Alexandroupolis v Grécku.

22. augusta 2023 vypukol lesný požiar v municipalite Canakkale v Turecku. Len za deň požiar pokryl 1,5 hektára vegetácie. Zranenia utrpeli desiatky ľudí. Evakuovaných bolo viac ako 1 200 obyvateľov deviatich sídiel. Kvôli požiaru bola pozastavená plavba cez prieliv Dardanely. Podľa informácií k 23. augustu v celom Turecku horelo 29 prírodných požiarov.

Prečo je také ťažké uhasiť lesné požiare?

Dnes sme svedkami masívneho výskytu prírodných požiarov a to na rôznych kontinentoch. Len v auguste horeli lesy v Grécku a Turecku, Španielsku a Portugalsku, Kanade a USA, Argentíne a Rusku. Zarážajúce je nielen množstvo požiarov, ale najmä šialená rýchlosť ich šírenia. Oheň v čoraz väčšej miere nielenže spáli les, ale ničí aj celé mestá. Navyše sa všetko deje tak rýchlo, že ľudia musia urýchlene utekať a niekedy nie je ani čas schytiť dokumenty a veci.

Požiarne nebezpečné situácie sú spojené s magnetickými anomáliami a poruchami v zemskej kôre, čo potvrdzujú aj výsledky výskumu kandidáta geografických vied, vedeckého konzultanta, nezávislého odborníka Petra Ľjušvina. 

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO