Informačně-analytický portál
    

Silné zemetrasenia v Taliansku, október 2023

Silné zemetrasenia v Taliansku, október 2023

Len za týždeň, od 27. septembra do 3. októbra 2023, došlo v oblasti talianskeho supervulkánu Campi Flegrei k dvom veľkým zemetraseniam s magnitúdou 4,0 a 4,2.

2. októbra 2023 bola 10 km od Neapola zaregistrovaná seizmická udalosť s magnitúdou 4,0. Ohnisko sa nachádzalo v hĺbke 2,6 km. Došlo aj k určitej deštrukcii.

27. septembra bolo v oblasti kaldery zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 4,2 – najsilnejšie, aké kedy bolo v tejto oblasti zaznamenané. Obyvatelia neďalekého Neapola v panike vybiehali zo svojich domovov. Poprední vulkanológovia krajiny vyzvali na urýchlenú kontrolu stavu mestských budov a na prípravu obyvateľstva na možnú evakuáciu kvôli hroziacej erupcii.

Zvýšená seizmická aktivita

Za posledné dva mesiace zaznamenala oblasť kaldery Campi Flegrei výrazný nárast seizmickej aktivity vrátane zriedkavých udalostí s magnitúdou 3,0+. Je pozoruhodné, že zo všetkých 14 zemetrasení s magnitúdou 3 alebo vyššou v oblasti kaldery, bolo tento rok zaznamenaných 9.

Silné zemetrasenia v Taliansku, október 2023
Silné zemetrasenia v Taliansku, október 2023

Bradyseizmus a zvýšenie seizmickej aktivity naznačujú prebudenie sopky a priblíženie sa magmy k povrchu. Campi Flegrei má za sebou históriu katastrofických erupcií a vždy pred nimi varuje. Ďalšia erupcia môže byť explozívna a môže mať katastrofálne následky pre celú Európu. 

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO