Informačně-analytický portál
    

Erupcia sopky Ruang v Indonézii, apríl 2024

Erupcia sopky Ruang v Indonézii, apríl 2024

Erupcia sopky Ruang sprevádzaná výbuchmi a tisíckami sopečných bleskov sa začala 16. apríla 2024. Počas nasledujúcich dvoch dní sa aktivita sopky zvýšila a vyvrhla popol do výšky 13,5 kilometra, čo viedlo k dočasnému zastaveniu leteckej prevádzky. Stupeň pohotovosti bol zvýšený na maximálnu úroveň a začala sa evakuácia 11 000 obyvateľov z okolitých oblastí. Erupcia sopky Ruang spôsobila dážď popola a lietajúcich žeravých kameňov, čo prispelo k zraneniam obyvateľov pobrežných oblastí.

V priebehu niekoľkých posledných dní v Indonézii aktívne soptí sopka Ruang. Ostrov Ruang, ako aj ostrov Tagulandang a ostrov Pulau Pasig, sú vysoké body na hlavnej ponorenej sopečnej kaldere.

Existuje niekoľko znakov, ktoré podporujú túto teóriu. Napríklad intenzívne sopečno-tektonické zemetrasenia boli pozorované bezprostredne pred a počas plíniovskej fázy erupcie zo 17. apríla, ktoré boli zaznamenané na ostrove Tagulandang. Epicentrum týchto zemetrasení sa nachádzalo 5 kilometrov od ostrova Ruang, pravdepodobne na mieste magmatickej komory.

Ostrov Tagulandang má silne erodovanú, ale stále viditeľnú kalderu merajúcu 5 kilometrov na šírku a 700 metrov do hĺbky, s veľkým stratovulkánom v strede.

Dá sa predpokladať, že táto kaldera vznikla erupciou šiesteho stupňa na stupnici vulkanickej aktivity VEI, ktorá vyvrhla približne 23 kubických kilometrov tefry, aj keď k nej došlo pred desiatkami či stovkami tisíc rokov.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 5
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO