Anomálne počasie vo svete, december 2019

Anomálne počasie vo svete, december 2019

Začiatkom decembra 2019 bolo v Rusku a v Thajsku zaznamenané anomálne počasie. V tých oblastiach, kde zvyčajne bývali pozorované mrazy, je badateľné nezvyčajné teplo. Tam, kde sú obyvatelia zvyknutí na teplé počasie, je registrovaná zima. 

Napríklad po anomálne teplej jeseni roku 2019 sa v Rusku začal nezvyčajne teplý december. Na území európskej časti krajiny sa vyskytuje 4-8 stupňová teplotná anomália. 6. decembra sa vzduch v Sankt Peterburgu zohrial na teplotu +6°C, v Moskve na +2°C. V západných oblastiach európskej časti Ruska zatiaľ nevznikla trvalá snehová pokrývka. S oteplením sa stretli aj obyvatelia Altaja a Sibíri. 6. decembra sa vzduch v Novokuznecku zohrial na +5°C a prekonal celodenný teplotný rekord, v Kemerove sa zohrial na +4,5°C.   

V Thajsku naopak, ustálila sa anomálna zima. Došlo žiaľ i k úmrtiam. 7. decembra kolísala minimálna teplota vzduchu v severných a severovýchodných oblastiach krajiny medzi +5°C až +14°C. V horských oblastiach teplota klesla ešte nižšie – na +1°C. Vo východných a centrálnych oblastiach bola teplota vzduchu +13°C. Zvyčajne v tomto ročnom období teplota neklesá pod +28°C cez deň a +21°C v noci.

Prudká zmena klímy

Zmeny klímy prebiehajú veľmi prudko. Nestíhame sa im už prispôsobovať. Reálie dnešného dňa sú také, že niektoré kúty planéty sa v okamihu stávajú nevhodnými pre život.

Tvár Zeme sa mení na nepoznanie. Kataklizmy pribúdajú, ich sila katastroficky rastie, a ako ich následok sa každý z nás už dnes môže stať klimatickým utečencom – veď živly nemajú hranice. A keď zostaneme bez strechy a potravy, môžeme sa spoliehať iba na ľudskosť a dobrotu rovnakých ľudí, ako sme my. 

Najvyššia hodnota na Zemi je ľudský život. Ale len v tvorivej spoločnosti možno vytvoriť také podmienky, v ktorých starostlivosť o každého človeka na planéte bude prioritná. Len v takej spoločnosti ľudskosti a vzájomnej pomoci dokážeme prežiť v týchto časoch globálnej cyklickej zmeny klímy. 

  
Hodnocení: 5 / 5 z 16
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO