Informačně-analytický portál
    

Lesné požiare v Grécku, august 2019

Lesné požiare v Grécku, august 2019

Ráno 12. augusta vo východnej časti mesta Paiania vypukol lesný požiar. Podľa slov generálneho tajomníka služby civilnej ochrany Nikosa Hardaliasa výška plameňa dosahovala 20 m. Oheň zničil dva rodinné domy. Na boj s ním bolo vyslaných 130 požiarnikov. Večer 13. augusta sa plameň podarilo uhasiť.

V noci na 13. augusta začal lesný požiar na ostrove Eubója. Nárazový vietor napomáhal rýchlemu šíreniu ohňa. Dym z požiaru bolo cítiť aj v Aténach, ktoré sa nachádzajú 110 km od tohto miesta. 

Z nebezpečnej oblasti boli evakuovaní ľudia z kláštoru Panagia Makrimallis a tiež obyvatelia dedín Kontodespoti, Stavros, Makrimalli a Platania. Úhrnom opustilo svoje domy viac ako 500 ľudí.

Silný vietor napomáha rýchlemu rozšíreniu ohňa. Na pomoc Grékom prišli Taliani a Chorváti, ktorí došli kvôli spoločnému haseniu ohňa.

Kataklizmy. Hodnota života

Živlom zastihnutý človek si uvedomí, že najväčšou hodnotou je život – ako svoj vlastný, tak aj okolitých ľudí.  Teraz, keď na planéte zúria kataklizmy, je otázka hodnoty života zvlášť dôležitá.

Ak bude každý v prvom rade Človekom pripraveným podať priateľskú ruku (a v prípade nevyhnutnosti pomocnú ruku), dokážeme prežiť akékoľvek kataklizmy, nech by boli akokoľvek ničivé.

„Každý sa už dnes môže stať tým, kto chápe a prejavuje túto starostlivosť a duševnú dobrotu vo vzťahu k iným ľuďom. Veď tam, kde žijú dvaja, sa vždy pomestia ešte dvaja, tam kde žijú piati, sa vždy nájde miesto ešte pre piatich.  Ak je človek už dnes schopný potlačiť sa vo svojom dome kvôli záchrane „cudzej“ rodiny a ich detí, rozdeliť svoje jedlo, odev, strechu s núdznymi, ak je dnes schopný stať sa príkladom prejavenia vyššej humánnosti a ľudskosti pre iných, poraziť svoje zlo, tvoriť a rozmnožovať dobro v celom svete, tak je to záruka toho, že zajtrajšok pre ľudstvo ešte nie je stratený...“ (Správa „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“).  

  
Hodnocení: 5 / 5 z 12
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO