Mocné zemetrasenie na Aljaške, USA, október 2020

Mocné zemetrasenie na Aljaške, USA, október 2020

19. októbra 2020 ukázali prístroje seizmickú aktivitu s magnitúdou 7,5 blízko Aljašky (USA). Našťastie nedošlo k obetiam, ani významným škodám.

Epicentrum seizmickej aktivity bolo zistené vo vzdialenosti 91 km od najbližšieho sídla, mestečka Sand Point, kde žije okolo 1 000 ľudí.

Hĺbka, v ktorej sa nachádzalo ohnisko, bola 41 km.

Rast seizmickej aktivity na Aljaške

V posledných rokoch Aljašku každoročne otriasajú najsilnejšie zemetrasenia. Samozrejme, štát leží v seizmicky aktívnej zóne, v mieste, kde sa Tichooceánska tektonická platňa ponára pod Severoamerickú. Avšak v poslednej dobe dochádza k posunu tektonických platní, čo aj vyvoláva nárast seizmickej aktivity – a to nielen na Aljaške, ale na celom svete.

Čo sa týka Aljašky, zvyčajne na jej teritóriu dochádza každý rok k jednému zemetraseniu s magnitúdou nad 7,0.  Ale v tomto roku je to už druhá takáto silná seizmická udalosť. 22. júla 2020 bolo 105 km od sídla Perryville zaregistrované zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré bolo pociťované aj ľuďmi, žijúcimi 800 km od epicentra.

Globálna zmena klímy

Cyklické klimatické procesy prebiehajú stále stúpajúcimi tempami. A katastrofické zmeny klímy prebiehajú oveľa rýchlejšie, ako by sme my, obyvatelia planéty, nášho spoločného domu, chceli. Vyžaduje to od nás, celého ľudstva, oveľa operatívnejšie reagovanie.

Úroveň zmien zachádza ďaleko za hranice jednotlivých štátov, nesie celoplanetárny rozsah! A to znamená, že dokážeme všetko prekonať len keď sa spoločne zjednotíme. Dôležité sú účasť a skúsenosti každého človeka!

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14

Komentáře (1)

Ivan
Ivan #

V tomto článočku sa spomínajú dve tohtoročné (doba medzi nimi je 89 dní, čiže len necelé 3 mesiace!) silné zemetrasenia v blízkosti Aljašky. Aljaška je veľká, je to ďaleko najväčší štát v rámci USA, merajúci na šírku (z východu na západ) viac ako 3600 km. Zaujímavé je teda to, že epicentrá obidvoch tohtoročných najsilnejších zemetrasení (M7,8 a 7,5) sa „pomestili“ len cca 75-80 km od seba, čo je zjednodušene obrazne povedané – v tom istom „dome“. V článkoch sa uvádzajú vzdialenosti epicentier od najbližších sídiel, ale ak to zoberieme z inej strany, tak to prvé, júlové, ktoré bolo cca 105 km od Perryville, bolo cca 130 km od Sand Point. A to druhé, októbrové, bolo cca 90 km od Sand Pointu, alebo cca 130 km od Perryville. Zdá sa, že táto oblasť jasne vyjadruje, že je jedným z „horúcich“ kandidátov na uvažovanie o presídlení jej obyvateľstva niekam do bezpečnejších regiónov.
Problémom však zostáva to, že takýchto „hot pointov“ (horúcich bodov), ktoré nesúvisia iba so zemetraseniami, je na zemeguli viacero a mnohé z nich sú dokonca v oblastiach s veľmi-veľmi hustým osídlením. V krátkej dobe sa priblíži vrchol cyklického obdobia klimatických zmien a všetky prírodné kataklizmy, všetky živly sa prejavia „na plné pecky“ – a výsledkom bude vynútené presídlenie obrovských más ľudí.
Ktoré miesta budú tak silne postihnuté, zdevastované, že tam nebude možné žiť? Koľko ľudí stadiaľ bude musieť byť presídlených? A kam, kde sa bude dať žiť, bývať? Čo budú všetci (domáci aj prišelci) jesť? Kto bude hostiteľom a kto hosťom? Kým by ste chceli byť radšej? A prečo? A ako by ste svoju rolu vedeli zvládnuť čo najlepšie pre všetkých? Na koho sa obrátiť pre zodpovedanie týchto otázok? Kto by si mal vyhrnúť rukávy a sústredene na príprave tohto všetkého začať pracovať? Kedy...
Toto je len pár z množstva otázok, ktoré v krátkej budúcnosti budú hlavné na pretrase v každej krajine na planéte, v každom sídle (meste, či dedinke), v každej domácnosti a rodine. Čakanie na dobu, keď sa spustí ostrá fáza katastrof, veci nijako nevyrieši. Ešte kúsok času na prípravu zostal. Využime ho, nepremrhajme drahocenné dni, hodiny a minúty na vypracovanie globálneho plánu záchrany našej civilizácie. I keď sa už určité „oficiálne“ kroky robia, veľakrát sú to len pusté deklarácie a vyhlásenia, ktoré ujdú do stratena. To nie je správny spôsob prístupu.
Je tu však aj svetielko na konci tunela, ktoré sa zo dňa na deň rozhorieva a rozširuje po celom svete. Medzi mnohými obyčajnými ľuďmi, ale aj medzi tými, ktorí dnes majú v rámci dosahu a možností šírenia a aplikácie nových pohľadov a spôsobov ich realizácie určité významnejšie postavenie (sociálne aktívni ľudia, podnikatelia, umelci, vedci, novinári, politici rôznych úrovní...). K idei pomôcť zachrániť civilizáciu, svoju krajinu, svoje mesto či obec, alebo aj svoju rodinu a blízkych sa môže pridať každý jeden človek na Zemi, každý jeden! Dobrým nápadom, dobrou radou, skúsenosťami, vlastnými rukami, vlastným časom a energiou atď., atď. Pre bližšie informácie bola vytvorená na platforme MSH „ALLATRA“ mnohojazyčná informačná stránka allatraunites.com, kde sa každý môže nielen detailnejšie zoznámiť so základnými myšlienkami a projektmi, ale sa aj prihlásiť k aktívnej spolupráci.
Všetci ste vítaní, добро пожаловать, you are all welcome, vous êtes tous les bienvenus, είστε όλοι ευπρόσδεκτοι, sama-sama, mindannyian szeretettel várunk, ihr seid alle willkommen, todos ustedes son bienvenidos, tất cả các bạn được chào đón, اهلا وسهلا بكم جميعا, 不客氣, כולכם מוזמנים, आप सभी का स्वागत है, ඔබ සැවොම සාදරයෙන් පිළිගනිමු ... Všetkým, ktorí sa pridajú, ďakujeme v mene ľudskej civilizácie tretej planéty od Slnka.ZPRÁVY


VIDEO