Informačně-analytický portál
    

Najkratší deň v histórii ľudstva

Najkratší deň v histórii ľudstva

20-ty krát od roku 2020 prekonala Zem svoj vlastný rekord rýchlosti. Stalo sa to 29. júna 2022. Zem vykonala jednu obrátku o 1,59 milisekundy rýchlejšie, ako za 24 hodín (alebo 86 400 sekúnd). Deň sa stal najkratším v histórii súčasného ľudstva. A po necelom mesiaci, 26. júla 2022, bol zaregistrovaný druhý najkratší deň, keď Zem rotovala rýchlejšie o 1,50 milisekúnd. Oba údaje dokazujú, že rýchlosť rotácie Zeme sa zvyšuje.

Aj vedci z Juhokalifornskej univerzity v USA si všimli, že rotačná rýchlosť Zeme a jej vnútorného jadra sa začala viac vzďaľovať od normálu.

Od roku 1969 do roku 1971 jadro rotovalo pomalšie ako zemský povrch, ale od začiatku 21. storočia sa začalo prudko zrýchľovať.

Čím to hrozí?

Jadro Zeme generuje 90 % všetkého elektromagnetického poľa, chrániaceho planétu pred nebezpečným kozmickým žiarením. Ak pole zoslabne, život na Zemi vyhynie.

Každých 12 000 rokov sa Zem dostáva do zóny pôsobenia zvýšenej kozmickej radiácie, ktorá pôsobí na jadro planéty a destabilizuje ho. A to je práve to, čo sa teraz deje.

Dokážeme ho stabilizovať?

Všetci spoločne nielen dokážeme stabilizovať jadro, ale aj vybudovať svet, v ktorom bude každý človek nakŕmený, zdravý, v bezpečí a šťastný. Tvorivá spoločnosť je reálnym riešením.

Vložené video obsahuje CZ titulky

  
Hodnocení: 5 / 5 z 18
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO