V Antarktíde sa odlomila obrovská ľadová kryha, september 2019

V Antarktíde sa odlomila obrovská ľadová kryha, september 2019

Koncom septembra sa od šelfového ľadovca Amery v Antarktíde odlomila gigantická ľadová kryha s hmotnosťou približne 315 miliárd ton. Odborníci jej dali názov D-28. Plocha ľadovej kryhy dosahuje 1582 km2, čo je o trochu viac ako plocha Londýna, hlavného mesta Veľkej Británie. Hrúbka ľadovej kryhy je asi 210 m.

Uvádza sa, že od ľadovca Amery sa už 50 rokov neodlamovali tak veľké kryhy. 

Profesorka Helen Fricker zo Scrippsovho oceánografického inštitútu (USA) okomentovala udalosť: „Vedeli sme, že k tomu dôjde, ale aby sme nedriemali, stalo sa to nie celkom tam, kde sme očakávali“. Odborníci si mysleli, že k odlomeniu kryhy dôjde východnejšie, tam, kde sa nachádza časť šelfu s názvom „Kývajúci sa zub“.

Hromadné topenie ľadovcov

V posledných rokoch vidíme bezprecedentné topenie ľadovcov na celej planéte. Hovoria o tom odborníci, hovoria o tom miestni obyvatelia. Rýchlosť topenia permafrostu značne prevyšuje prognózy.

V čom je príčina tak prudkého topenia ľadov? Aké môžu byť následky? A čo robiť?

Názory vedcov a rozprávanie očitých svedkov pozerajte v relácii „Klimatická kontrola“:

  
Hodnocení: 5 / 5 z 35

Komentáře (1)

Ivan
Ivan #

V júli pred dvomi rokmi sa odlomil na opačnej strane Antarktídy ľadovec Larsen C, resp. A-68, ktorý bol viac ako 3x väčší a je asi vôbec najväčšou zaznamenanou ľadovou kryhou. Za dva roky sa posunul asi 250 km smerom na sever, pričom urobil jednu otáčku okolo vlastnej osi (viď časozberné video https://www.bbc.com/news/science-environment-48920168).
Ale aj tento dnešný "kúsok" má v porovnaní s ľudstvom úctyhodné parametre. Ak zoberieme do úvahy, že k dnešnému dňu je na planéte cca 7 735 000 000 ľudí (7,735 miliardy), tak tento "drobček" je asi 656 krát ťažší ako my všetci dokopy. Alebo ak to vezmeme z druhej strany - všetko ľudstvo má hmotnosť asi 0,15% z neho.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo nemáme ani najmenšiu šancu technicky zvládnuť globálne zmeny klímy, pri ktorých je takáto kryha iba nepatrnou "smietkou". Stále si nechceme pripustiť gigantický rozsah toho, čo sa na nás všetkých bez rozdielu valí. A stále sa hráme na individualizmus. Ten však určite východisko neponúkne. Niektorí si už začínajú uvedomovať, že jediné, čo nám môže pomôcť prežiť a prekonať to, čo už "klope na dvere", je zjednotenie. Zjednotenie bezpodmienečné, bez rozdielov, zjednotenie na osnove ľudskosti, dobra a vzájomnej pomoci všetci všetkým, každý každému. Pridáte sa aj Vy?ZPRÁVY


VIDEO