Vulkanická aktivita v polovici mája 2021

Vulkanická aktivita v polovici mája 2021

Sopky, týčiace sa stovky metrov nad okolitým terénom a ukazujúce svetu všetku svoju silu a moc, sú majestátnymi a nezvyčajne krásnymi výtvormi prírody. V starom Grécku boli ľudia presvedčení, že vnútri hory žije samotný Hefaistos a keď sa začínala erupcia, to znamenalo, že začínal svoju prácu. Práve preto pomenovali neskôr jeho obydlie Vulkán, po latinsky „vulcanus“, čo značí „oheň“.

V poslednej dobe naša Zem „ožila“. Všetky procesy v jej útrobách sa dostali do zvýšenej aktivity – zemetrasenia, všelijaké anomálie prírodných procesov, záplavy, požiare a samozrejme aj prebúdzajúce sa sopky. Začala synchronizácia prírodných katakliziem ako dôsledku cyklických procesov, ku ktorým dochádza na našej planéte každých 12 000 rokov.  

Island

Na polostrove Reykjanes sa o 70% zvýšila intenzita erupcie sopky Geldingadalir. Prúd lávy sa blíži k údoliu Meradalir. V okolí sopky sa aj kvôli nezvykle suchému počasiu vznietili na niekoľkých miestach krovinaté porasty, ktoré boli hasičmi včas uhasené. Väčšina sopečných erupcií sa časom spravidla utišuje, ale aktivita tejto sopky je podľa pozorovaní vedcov z Inštitútu vied o Zemi výnimkou, keďže nejaví príznaky skorého ukončenia erupcie. Výška jednotlivých lávových fontán dosahovala aj 460 m.

Ekvádor

16. mája začala v krajine silná erupcia sopky Sangay. Výška stĺpu popola dosiahla nadmorskú výšku 12 200 m.

Sopečná aktivita tejto sopky trvá od mája 2019.

Taliansko

19. mája spozorovali ľudia pyroklastický prúd sopky Stromboli.

Vulkanická aktivita v polovici mája 2021
Vulkanická aktivita v polovici mája 2021
Vulkanická aktivita v polovici mája 2021
Vulkanická aktivita v polovici mája 2021

Indonézia

V Indonézii pokračuje erupcia sopky Sinabung s pyroklastickými prúdmi. Stĺpy popola dosiahli výšku 6 000 m. 20. mája došlo k ďalšej silnej erupcii, po ktorej došlo k šíreniu pyroklastických prúdov po východných a juhovýchodných svahoch do vzdialenosti 3 km.

Tvorivá spoločnosť – východisko pre všetkých

Cyklickosť prebiehajúcich katakliziem naberá každým rokom obrátky. Niet na to liečiv a nemáme  vybavenie, ktoré by dokázalo zastaviť cunami alebo okamžite presmerovať sopečnú lávu smerom potrebným pre ľudí. Všetko je nepredvídateľné. Je to sila Zeme, pred ktorou je ľudstvo bezmocné.

Avšak naša záchrana a všetky šance na šťastný a bezpečný život, spočívajú v zjednotení všetkých nás – obyvateľov modrej planéty, vo vybudovaní Tvorivej spoločnosti, sveta bez hraníc, vojen a deštrukcie. Veď všetci chceme jedno – šťastie pre seba, svoje deti a vnukov, modré nebo a slnko nad hlavou. Jediné, čo nám prekáža, je spotrebiteľský formát našej spoločnosti. Po jeho zmenení na tvorivý budeme môcť všetci spoločne nielen obstáť v tom, čo sa blíži, ale otvoria sa pred nami obrovské perspektívy pre rozvoj celého ľudstva.

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO