Padanie veľkého ľadovca, marec 2021

Padanie veľkého ľadovca, marec 2021

Za zrážky sa zvyčajne považuje dážď, ale patrí k nim aj ľadovec. Tvoria ho ľadové častice, najčastejšie sa podobajúce na hrach. Bývajú prípady, kedy veľkosť krúp presahuje prípustné normy a ich priemer je nad 2 cm. Padanie takýchto zrážok ohrozuje celé okolie. Najviac sú krúpy anomálne veľkých rozmerov pozorované v USA, Indii, Bangladéši a na juhu Číny. 

K tvorbe krúp vedie silné ochladenie. Častice vody sa pri mrznutí priťahujú a vzájomne sa prichytávajú, čo vedie k zväčšovaniu ich rozmerov. Avšak k ich anomálnemu rastu sú potrebné určité podmienky – silné vzdušné prúdenie, schopné udržiavať rastúce kryštály ľadu vo veľkej výške. Keď ľadové krúpy dosiahnu veľkosť, pri ktorej sa nedokážu udržať v atmosfére, dochádza k ich padaniu na zem  v podobe zrážok.

25. júla 1957 boli na stanici Voznesenskij v Krasnodarskom kraji zaregistrované najanomálnejšie krúpy. Ich hmotnosť dosahovala do 1,5 kg.

Ak vás počasie náhle prekvapilo a nachádzate sa napríklad v aute, tak je potrebné zastaviť a neopúšťajúc dopravný prostriedok sa otočiť chrbtom ku sklám, pričom je vhodné prikrývať si hlavu rukami alebo odevom. Ak sa počas nečasu nachádzate doma, tak je určite potrebné odstúpiť od okien.

Argentína

3. marca pozorovali veľký ľadovec obyvatelia mestečka Loncopué. Jeho veľkosť bola porovnateľná s rozmermi slepačieho vajca. Informácie o zranených nepostúpili.

USA

6. marca došlo k silnému krupobitiu aj v Daytona Beach na Floride.

10. marca veľký ľadovec zasiahol obyvateľov Minnesoty.

17. marca sa Oklahomou prehnali silné búrky s orkánovými vetrami a neuveriteľne veľkými krúpami. Niektoré z nich dosahovali veľkosť tenisovej lopty. V centrálnej časti Oklahomy lejaky s nárazovým vetrom zatopili niektoré úseky ciest. Okrem toho bolo zaregistrované aj jedno silné, ale krátke tornádo v okrese Kiowa.

Turecko

V Turecku spadol 22. marca veľký ľadovec v provincii Yozgat. Priemer krúp dosahoval 5-6 cm.  

Východiskom z klimatickej situácie je zjednotenie

Zmeny počasia sú z roka na rok extrémnejšie a prírodné kataklizmy ničivejšie. A príčina spočíva v cyklickosti klimatických procesov vo vesmíre. Na to, že naša planéta už prežívala prudké zmeny cyklov, existuje kopec dôkazov. Ľudstvo klímu ovplyvniť nemôže, avšak všetci spoločne môžeme spojiť úsilie, aby sme prežili v období blížiacich sa globálnych klimatických zmien na Zemi. A prežiť je možné iba v tvorivom formáte spoločnosti, v ktorom sa pred nami otvárajú obrovské perspektívy pre zachovanie toho najcennejšieho – života každého človeka na planéte. Milióny ľudí z rôznych kútov planéty už chápu dôležitosť zjednotenia a pripojili sa k medzinárodnému projektu „Tvorivá spoločnosť“.

Vložené video obsahuje CZ a SK titulky

  
Hodnocení: 5 / 5 z 11
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO