Informačně-analytický portál
    

Zemetrasenie v Tadžikistane, február

Zemetrasenie v Tadžikistane, február

23. februára boli v Tadžikistane blízko hranice s Čínou zaregistrované podzemné otrasy v hĺbke 20 km. Zemetrasenie vyvolalo deštrukciu a množstvo lavín a zosuvov. Nahlásené sú obete i nezvestní, ale svetové médiá o tom z akýchsi dôvodov mlčia.

Seizmológovia ani oficiálne zdroje nemôžu dôjsť k jednotnému názoru o sile zemetrasenia. Podľa dát Európskeho stredomorského centra bola jeho magnitúda 6,8, Čína oznámila magnitúdu 7,3 a tadžickí seizmológovia magnitúdu 3-4 podľa 12-bodovej stupnice.

V posledných rokoch sa podobné manipulácie s magnitúdou seizmických udalostí vyskytujú stále častejšie. Údaje sú znižované a niekedy aj úplne vymazané. Tadžikistan aj Turecko sú posledné zjavné prípady.

Zemetrasenia v hĺbke väčšej ako 500 km?!

V poslednej dobe sú stále častejšie zaznamenávané zemetrasenia s hlbokým ohniskom, prebiehajúce v hĺbke väčšej ako 500 km. Súčasne stúpa seizmická aktivita. Ovplyvňujú tieto zemetrasenia pohyb a zmeny litosférických platní? Prečo dochádza k takým hlbokým seizmickým udalostiam, mätúcim mnohých vedcov? A ako súvisia s jadrom našej planéty?

  
Hodnocení: 5 / 5 z 7
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO