Informačně-analytický portál
    

Anomálne silné topenie ľadu v Antarktíde a Grónsku, január 2020

Anomálne silné topenie ľadu v Antarktíde a Grónsku, január 2020

Vedci bijú na poplach. Pri analýze záberov z družíc zaregistrovali gigantické jazero roztopenej vody na ľadovom šelfe Juraja VI. v Antarktíde. Podľa slov odborníkov z Marylandskej univerzity a Goddardovho centra pre vesmírne lety sa také prudké topenie ľadu stalo najväčším za posledných 50 rokov.

Samozrejme, ľady v oblasti južného pólu sa topia každú sezónu. Avšak to, čo sa deje teraz, je bezprecedentným prípadom. Spozorovaný úsek roztopenej vody dosiahol na dĺžku 138 km. Podľa názoru glaciológov, odborníkov pre výskum ľadu, môžu podobné jazerá destabilizovať celý ľadový šelf. Voda, ktorá presakuje cez trhliny v ľade, môže spôsobiť rozrušenie masívu v hĺbke. Podľa dát NASA dosahuje rýchlosť úbytku antarktického ľadu okolo 127 gigaton za rok.

Viac o rýchlom topení večného ľadu čítajte v článkuZrýchlenie topenia ľadov Arktídy a Antarktídy. Zmena klímy.

Hrozivé zmeny prebiehajú aj na druhom konci sveta. Podľa pozorovania odborníkov sa obrovskou rýchlosťou topí Grónsky ľadový štít. Ak v 90-tych rokoch straty ľadu činili 33 mld. ton/rok, tak dnes toto číslo narástlo na 254 mld. Napomáha tomu prudké zvýšenie teploty vzduchu – Grónsko sa nachádza v jednej z tých oblastí planéty, ktoré sa zohrievajú rýchlejšie ako ostatné. Veľká časť ostrova sa zohriala o viac ako 2°C v porovnaní s koncom 19. storočia, čo dvojnásobne prevyšuje priemerný ukazovateľ oteplenia na Zemi. 

Čo nás čaká?

Klíma sa prudko mení a tieto zmeny sú už viditeľné vo všetkých oblastiach planéty. Čo môžeme očakávať od tohto desaťročia? Aká bude naša budúcnosť? Už dnes na planéte dochádza k nezvratným procesom. K živelným katastrofám a anomáliám už dochádza takmer denne. Blížia sa vážne kataklizmy.

Prečo už dnes mizne voda na planéte, keď sa masovo topia ľadovce a k čomu to povedie? Ako sa tieto katastrofické javy na planéte odrazia na živote ľudí, na ľudskej spoločnosti vcelku? Čo musíme robiť všetci spolu teraz, aby zajtra nebolo príliš pozde?

Odpovede na tieto a mnohé iné otázky, ktoré sa týkajú každého človeka, sledujte v relácii „Zmena klímy. Začiatok veľkého nešťastia“ na ALLATRA TV:

  
Hodnocení: 5 / 5 z 22
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO