Informačně-analytický portál
    

Silné sopečné erupcie, november 2021

Silné sopečné erupcie, november 2021

Na planéte neprestajne vybuchujú nebezpečné sopky – tony lávy a popola ničia obydlia aj úrodu a jedovaté plyny ohrozujú životy i zdravie ľudí.

Nižšie na mape je zobrazená aktivita sopiek na svete k 27. novembru 2021.
🔺 - erupcia v tejto chvíli
⚠ - minimálna aktivita, možná erupcia

Čo robiť pri sopečnej erupcii, sa dozviete z našej Inštrukcie.

Erupcia sopky Cumbre Vieja

Erupcia sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma zosilnela, čo viedlo k zrušeniu viacerých letov a zavretiu škôl v piatich municipalitách. Sídla na ostrove sú pokrývané čoraz hrubšou vrstvou popola. Najpostihnutejšími sú západná a severozápadná časť ostrova. Rovnako zosilnel prúd lávy, smerujúci na juh.

Na konci druhej novembrovej dekády stúpol ukazovateľ sily erupcie na stupnici sopečnej aktivity z 3 na 8.

Podľa dostupných údajov bolo z ohrozených oblastí k 19. novembru evakuovaných približne 7 000 ľudí. Z nich viac ako 2 000 zostalo bez strechy – ich domy boli úplne zničené. Žiaľ, jeden človek zahynul. Najviac boli zasiahnuté sídla Los Llanos, El Paso a mestečko Tazacorte.

Počas novembra bolo na ostrove La Palma zaregistrovaných 5 zemetrasení s magnitúdou 5,0 a viac. Celkovo bolo v danom období zaregistrovaných minimálne 5 300 zemetrasení.

Aktivizácia sopky na ostrove Vulcano, Taliansko

19. novembra bol v súvislosti s aktivizáciou sopky na ostrove Vulcano vyhlásený mimoriadny stav. Hrozbou sú emisie jedovatých plynov, kvôli čomu bolo asi 250 ľudí vyzvaných k evakuácii.

Pravda o globálnej kríze

Podľa vedcov frekvencia sopečných erupcií na Zemi za posledné desaťročia značne stúpla. Je očividné, že planéta vstúpila do obdobia zvýšenej seizmickej i sopečnej aktivity. Rovnako významne stúpla aj frekvencia a sila iných prírodných katakliziem.

Čo sa to deje s planétou? Ako máme všetci spoločne nájsť východisko z klimatickej krízy? Odpovede na tieto a aj iné mimoriadne dôležité otázky pre celé ľudstvo, zazneli v 100 jazykoch sveta na medzinárodnej online konferencii „Globálna kríza. Čas Pravdy“, ktorá sa konala 4. decembra 2021.

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO