Lesné požiare, začiatok septembra 2021

Lesné požiare, začiatok septembra 2021

Lesné požiare sú katastrofou, ktorá ak sa vymkne spod kontroly, spaľuje všetko, čo jej stojí v ceste. Lesy vzbĺknu okamžite, ako suché zápaľky. Plamene sa rýchlo šíria a blížia sa tesne k obývaným oblastiam a niekedy dokonca spaľujú celé mestá. Tisícky ľudí sú často nútené v zhone sa zachraňovať útekom a zanechať všetok nahromadený majetok, aby si zachránili to najcennejšie – životy.

Uplynulé leto sa stalo nezvyčajne požiarne nebezpečným pre obyvateľov mnohých regiónov planéty – Európy i Ázie, Severnej i Južnej Ameriky. Septembrové dažde pomáhajú hasičom získavať kontrolu nad stále väčším počtom ohnísk. Avšak v niektorých krajinách je situácia stále mimoriadne nebezpečná.

Z tejto Inštrukcie sa môžete dozvedieť, čo robiť v prípade lesného požiaru.

Prírodný požiar v Španielsku

Večer 8. septembra sa rozhorel lesný požiar v španielskej provincii Málaga. Oheň sa rýchlo priblížil k mestu Estepona i obci Benahavís, odkiaľ bolo rýchlo evakuovaných cez 930 obyvateľov. Nanešťastie, zahynul pritom jeden z požiarnikov. Len za dva dni plamene zničili asi 2 000 ha porastov.

Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021
Lesné požiare, začiatok septembra 2021

Neutíchajúce požiare v Rusku

Na začiatku septembra v Jakutsku stále horia lesné požiare. Podľa informácií k 11. septembru bolo na území republiky zaznamenaných 57 požiarov. S ohňom bojuje vyše 400 ľudí, aby ho nepustili bližšie k obývaným sídlam.

Na pomoc požiarnikom i dobrovoľníkom prišlo počasie – horúčavu vystriedal dlho očakávaný dážď.

Lesné požiare zúria na teritóriu Jakutska už 2,5 mesiaca. Plamene nezničili iba lesy s ich unikátnym ekosystémom, ale v zasiahnutých dedinách pripravili o strechu aj mnohých občanov. Postihnutí, ktorí takto zostali bez majetku, sa môžu spoliehať len na pomoc neľahostajných ľudí. Mnohí sa spájajú a pokúšajú sa pomôcť postihnutým ako len môžu – riadom, jedlom, teplým odevom, obuvou, veď už začiatkom októbra ľudí čaká zima s jej tuhými mrazmi.

Hľa, čo hovorí o požiaroch jedna obyvateľka mesta Jakutsk: „V júni, keď som bla v zahraničí, sa v internete veľa písalo o požiaroch v Jakutsku. Brala som to akože existujú špeciálne služby, je nejaký úrad, ktorý sa tým má zaoberať. Po príchode do Jakutska som ihneď pochopila, že požiare sú reálnou hrozbou pre môj život, život mojich detí, príbuzných i všetkých Jakutov. Uvedomila som si, že doteraz som si necenila čistý vzduch! Všetko bolo v pálčivom dyme, lety i lodná doprava boli pozastavené.“

Sezóna nebezpečných požiarov v USA

Na druhom konci planéty taktiež neuhasínajú lesné požiare. Podľa informácií k 10. septembru sa s rozsiahlymi požiarmi v Kalifornii pasuje vyše 13 300 záchranárov. Len za jeden deň bolo zistených 56 nových ohnísk. Minimálne 12 700 obyvateľov sa nemôže vrátiť do svojich domov, kvôli pretrvávajúcej hrozbe.

Živel sužuje aj obyvateľov západných oblastí štátu Oregon, kde zúri 5 lesných požiarov.

Celkovo bolo v tejto požiarnej sezóne v USA zaregistrovaných viac ako 43 500 lesných požiarov. Oheň spálil viac ako 2 milióny hektárov porastov.

Požiare v Kanade

Kanada a USA sú dve susediace krajiny, v ktorých každoročne prepukajú lesné požiare. Obvykle ich obyvatelia s plameňmi zápasili spoločne, navzájom si pomáhajúc. Avšak v tomto roku sa obyvateľstvo oboch krajín stretlo s prírodnými požiarmi súčasne. V Kanade bolo spolu zaregistrovaných viac ako 6 100 prírodných požiarov, ktoré zničili vyše 4,5 miliónov hektárov lesa.

K septembru bola väčšia časť požiarov vzatá pod kontrolu. Nebezpečná situácia zostáva iba v provincii Britská Kolumbia, kde sa nedarí zvládnuť 16 ohnísk.

Smrť ľudí a hodnota života

V lesných požiaroch hynú desiatky ľudí – obyvatelia, ktorí nestihli včas odcestovať z nebezpečného miesta, obyvatelia domov, ktoré obklopil oheň, tí, ktorí nedokázali opustiť ťažko nadobudnutý majetok, hasiči, zápasiaci s plameňmi. Avšak ľudský život je najvyššou hodnotou v tomto svete! Môžeme odznova vybudovať mestá, opäť obnoviť lesy, rozmnožiť divé zvieratá... Ale stratený život vrátiť nemožno a preto je také dôležité vážiť si ho a chrániť pred nebezpečenstvom.

V spotrebiteľskom formáte spoločnosti sa ľudský život necení. Míňať peniaze na prognózovanie katakliziem a včasnú evakuáciu sa ukazuje byť ekonomicky nevýhodné. Ale vari je to normálne pre spoločnosť Ľudí?

Ešte môžeme všetko zmeniť! Keď sa zjednotíme na základe ľudskosti, môžeme vytvoriť podmienky pre dôstojný a šťastný život každého človeka, môžeme vytvoriť svet, v ktorom bude ľudský život stáť na prvom mieste. Veď v skutočnosti je celé ľudstvo jednou veľkou rodinou. Prišiel čas globálneho zjednotenia!

Tu https://allatraunites.com/sk/join-us sa môžete dozvedieť viac o Tvorivej spoločnosti a aj sa pridať k tomuto projektu, najdôležitejšiemu pre celé ľudstvo.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO