Informačně-analytický portál
    

Zosuvy v krajinách sveta, november 2020

Zosuvy v krajinách sveta, november 2020

Zosuv je nebezpečný prírodný jav, pri ktorom dochádza k presunu masy hornín po svahu vplyvom vlastnej hmotnosti a doplnkovej záťaže v dôsledku podmáčania svahu, podzemných otrasov, vysokej vlhkosti či iných procesov.

Rašeliniskový zosuv v Írsku

13. novembra 2020 došlo k silnému rašeliniskovému zosuvu neďaleko veternej elektrárne Meenbog v grófstve Donegal na severozápade Írska. Našťastie, neboli hlásené obete ani zranenia. Rašeliniskový zosuv prekonal veľkú vzdialenosť. Živel strhával na svojej dráhe stromy, čím spôsobil škody rybej farme na rieke Mornebeg.  

Rašeliniská sú nezvyčajným geotechnickými úkazmi s veľmi nízkou odolnosťou voči stlačeniu a veľmi nízkou pevnosťou. Rašelina máva spravidla výnimočne veľký obsah vody a keď je porušená, má veľmi nízku odolnosť, čo zapríčiňuje vznik pohybujúcich sa zosuvov.

Zosuvy v krajinách sveta, november 2020
Zosuvy v krajinách sveta, november 2020
Zosuvy v krajinách sveta, november 2020
Zosuvy v krajinách sveta, november 2020
Zosuvy v krajinách sveta, november 2020

Kamenná lavína na Kanárskych ostrovoch  

14. novembra sa spustila kamenná lavína na pláži Argaga, nachádzajúcej sa na ostrove La Gomera v municipalite Vallehermoso. Našťastie, ľudia sa pod závalmi neocitli. Veľký kus zeme sa zrútil do mora a po svahu sa valiace kamene poškodili breh a časť cesty. V dôsledku udalosti bola cesta medzi Vueltasom a Argagou uzatvorená.

Lejak zapríčinil ničivý zosuv v Kolumbii

13. novembra silný dážď v kolumbijskom departmente Antioquia zapríčinil mohutný zosuv a vyliatie riek. Bohužiaľ, došlo aj k obetiam. Ľudia, ktorí sa nachádzali v nebezpečných zónach, boli evakuovaní do bezpečnejších oblastí. Postihnutých bolo asi 500 ľudí. Zosuv poničil a poškodil domy, školy, mosty a niekoľko kilometrov ciest.

Rozvoj – to je pohyb dopredu

Zohľadňujúc blížiace sa globálne kataklizmy, musia ľudia sami meniť svoj vzťah k forme spoločnosti, prejsť od konzumu k tvoreniu. Spoločnosť v celosti, to je každý z nás. Čo v nás samotných prevláda, to isté sa deje aj v spoločnosti. Čím viac bude rozumných a duchovne slobodných ľudí, tým svetlejší a radostnejší bude náš život. A tým ľahšie my ľudia prekonáme výzvy živlov a obdobie globálnych katastrof na planéte.

Na platforme MSH „ALLATRA“ sa ľudia z mnohých krajín zjednocujú a budujú Tvorivú spoločnosť. Sú to šťastní ľudia, veď získavajú uspokojenie z toho, že ich práca, vedomosti a zručnosti prinášajú úžitok celej spoločnosti. K tomuto globálnemu projektu sa môže pripojiť každý!

Viac sa o projekte „Tvorivá spoločnosť“ môžete dozvedieť na stránke: https://allatraunites.com/sk/project-tvoriva-spolocnost

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO