Anomálne počasie vo svete, koniec februára 2021
Medzi všetkými teplotnými rekordmi, ktoré boli stanovené za posledné roky na planéte, viac ako 90% patrí maximálnej teplote vzduchu. Príčinou je práve cyklická zmena klímy na Zemi, o čom hovorí stále viac svetových vedcov.
Anomálne vysoké teploty v Európe
Na území Nemecka boli zaznamenané rekordné teplotné ukazovatele za celú históriu meteorologických pozorovaní.
22. februára dosiahla teplota vzduchu v Hamburgu +21,1° C, pričom priemerná januárová teplota je -1,9° C. Pre mesto je to nový zimný rekord. Ale to nie sú všetky poveternostné maximá v Nemecku. V priebehu 10 dní vo februári boli na meteorologickej stanici v Lippstadte prekonané dva mesačné rekordy – 12. februára najnižší ukazovateľ za celú históriu pozorovaní -22,9° C, a už o 10 dní, 22. februára, najvyšší +20,1° C.
V tej dobe nemeckí meteorológovia zaznamenali ešte jeden teplotný kontrast o 41,9° C! V meste Göttingen sa teplota vzduchu za týždeň zmenila z -23,8° C 14. februára na +18,1° C 21. februára.
Rekordné zvýšenie teploty vzduchu vo februári zasiahlo aj Rakúsko. 22. februára sa vzduch v meste Dornbirn zohrial na +21,0° C pri priemerných februárových teplotách -1° C. V meste Köflach teplota dosiahla letné hodnoty +22,6° C.
V Lichtenštajnsku bol 21. februára v hlavnom meste Vaduz aktualizovaný predchádzajúci rekord o 0,2° C na +21,9° C. Priemerná teplota v tomto ročnom období tu dosahuje hodnotu -2,7° C.
Aj v Poľsku zaregistrovali 22. februára na meteorologickej stanici Snežka teplotu +13,5° C. Táto hodnota prevyšuje aj marcové
Rekordné mrazy v Rusku
V dňoch 21.-23. februára boli zaznamenané rekordne nízke teploty na celom území európskej časti Ruska.
21. februára boli na severe dosiahnuté mrazy pod -40° C v republike Komi, v Archangeľskej i Murmanskej oblasti a na severe Kirovskej oblasti. V dedine Petruň (Komi) klesli hodnoty na teplomeroch meteorologickej stanice na -44,4° C, pri priemernej februárovej teplote -20,5° C.
Obyvateľov juhu RF, v Krasnodarskom kraji a Adygejsku, zase 16.-17. februára zasiahlo silné sneženie. Za dva dni tu napadlo okolo 70 cm snehu, pričom celomesačný februárový priemer neprevyšuje 50 cm.
Anomálna horúčava v krajinách Strednej a Východnej Ázie
21. februára sa v hlavnom meste Číny teplota zohriala na +25,6° C, čím bol predchádzajúci februárový rekord prekonaný o 5 stupňov. Podľa meteorologických údajov zvykne maximálna februárová teplota v Pekingu dosahovať +6° C a priemerná len -0,3° C.
21. februára bola aj v Pchjongčchangu (Južná Kórea) zafixovaná najvyššia teplota vzduchu za celú históriu meteorologických pozorovaní, keď sa vzduch zohrial na +17,3° C, kým priemerná najvyššia denná teplota je pre tento mesiac +1,0° C. V meste Pohang ukázali teplomery na meteorologickej stanici hodnotu +24,9° C.
19. februára bol tretí národný rekord najvyššej teploty mesiaca za celú históriu meteorologických pozorovaní stanovený v meste Cecerleg v Mongolsku, kde sa vzduch zohrial na +15,4° C. Za prvých 50 dní roku 2021 je to už 13-ty rekord!
V meste Karši (Uzbekistan) sa 18. februára vzduch zohrial na +32° C – je to nový národný rekord najvyššej teploty mesiaca za celú históriu meteorologických pozorovaní.
Irak – prekonaný teplotný rekord
16. februára bola najvyššia februárová mesačná teplota +34° C zaznamenaná v meste Násiríja, keď maximá pre toto obdobie sú +21,5° C. Týmto bol prekonaný 58 rokov starý predchádzajúci rekord.
Anomálne sneženie v krajinách severovýchodnej Afriky
16. februára zažili sneženie obyvatelia v okolí mesta Sidi Barrani na severozápade Egypta.
Ten istý deň nasnežilo aj na severovýchode Líbye. Najviac zrážok spadlo v okrese Džabal al Akhdar a jeho správnom centre Al-Bajdá, ako aj v okolitých okresoch. V noci klesala teplota na 0° C.
Rekordné sneženie v krajinách Stredného Východu
18. februára prekvapilo silné sneženie obyvateľov Jeruzalema a okolia v Izraeli.
17. februára silne snežilo v Sýrii, vrátane hlavného mesta Damasku, kde sa sneh túto zimu objavil prvýkrát. Výška snehovej pokrývky v horách provincie Suvajda dosiahla 15 cm.
V dôsledku sneženia boli zablokované cesty a narušená doprava. Komplikovaná situácia vznikla v provincii Hamá, kde sa cesty pokryli poľadovicou.
Najsilnejšie sneženie v Libanone v tomto roku priniesla búrka „Joyce“, ktorá sa osopila na obyvateľov krajiny 16. februára silnými orkánovými vetrami, ktorých rýchlosť dosahovala 23-27 m/s, prílivovými dažďami a prudkým poklesom teploty. Asi 10 ciest vo východnom a severnom Libanone bolo zablokovaných.
Neslýchané mrazy v USA
15. februára boli pozorované rekordné mrazy v mnohých štátoch, ktoré, žiaľ, aj zabíjali a mnohí ľudia utrpeli omrzliny. Vo viacerých mestách boli prekonané denné rekordy teploty:
Valentine, Nebraska -36,1° C, kým priemerná mesačná teplota je -3,0° C;
Colorado Springs, Colorado -26,7° C, pri priemernej teplote -2,6° C;
Dallas, Texas -15,0° C, pri priemernej hodnote teploty +10,2° C atď.
V Texase došlo k bezprecedentnému energetickému kolapsu kvôli vlne studeného arktického vzduchu, ktorý do štátu priniesol neobyčajne silné mrazy. Podľa oficiálnych oznámení vládnej moci živel zasiahol viac ako 75% elektrických sietí štátu. Z dôvodu prudkého zvýšenia dopytu v štáte povážlivo stúpli ceny plynu, vykurovacej nafty i benzínu.
Zmena klímy. Východisko
Počet klimatických anomálií stúpa na celej planéte, rovnako ako aj počet iných prírodných katakliziem. Skrýva sa za tým reálna hrozba pre existenciu celej našej civilizácie. Ale keď sa ľudstvo zjednotí, bude môcť prekonať toto obdobie skúšok. Z toho dôvodu sa dnes na platforme MSH „ALLATRA“ milióny ľudí pridávajú k vybudovaniu Tvorivej spoločnosti – jediného reálneho východiska z klimatického kolapsu.