Anomálne počasie vo svete, november 2020
Poveternostné anomálie sú stále častejšie pozorované všade a niekedy mávajú aj katastrofické následky.
Južná Kórea. Prekonané 100-ročné rekordy
Obyvatelia centrálnych oblastí Južnej Kórey a tiež Soulu, zažili anomálne silné zrážky. 19. novembra v hlavnom meste spadlo rekordných 68,2 mm dažďa, pričom mesačný priemer za celý november je 50 mm. Meteorológovia označili tento deň za najdaždivejší v poslednom jesennom mesiaci od začiatku zavedenia meteorologických pozorovaní v roku 1907.
Okrem daždivého počasia sa 19. november v Soule stal najteplejším novembrovým dňom v histórii, keďže teplomery neklesali pod značku +17,1° C, kým doterajšia maximálna hodnota pre tento mesiac bola +11,2° C. Týmto bol prekonaný predchádzajúci rekord z roku 2011.
Anomálne teplý november v Rusku
Anomálne teplé novembrové počasie bolo zaznamenané na severozápade európskej časti Ruska. V Pskove bolo 18. novembra zaregistrované absolútne teplotné maximum +10,4° C, kým novembrové priemerné denné teploty dosahujú -0,3° C. 19. novembra bol aj v Petrohrade prekonaný maximálny teplotný rekord, ktorý sa tak stal 19-tym teplotným rekordom v tomto roku.
Od začiatku novembra sa o 6-13° C nad priemernou držala teplota v Irkutsku. Podľa údajov meteorológov je celý týždeň kladných teplôt v tomto období roka pre danú oblasť zriedkavým javom. Anomálne zvýšená teplota vzduchu bola zaregistrovaná aj v Priangarsku, kde už v noci má byť -20° C, ale teplomery zatiaľ ukazujú -2 až -10° C. V dôsledku vrtochov prírody miestna flóra vypadla z obvyklého rytmu – v Botanickej záhrade IGU (pozn. – Irkutskej štátnej univerzity) napríklad vyrašili púčky na baze a vŕbe. Skoré ovocné stromy sa tiež začínajú „prebúdzať“.
Teplotné rekordy v ázijskej časti Ruska sa blížia k 20-tim stupňom. Podľa slov odborníkov to zapríčiňujú teplé vzdušné masy z Atlantického oceánu. Ale situácia, kedy sa rozširujú ďaleko na východ, je pre toto ročné obdobie veľmi zriedkavým javom.
Kvitnutie stromov v Turecku
Na konci novembra uvideli obyvatelia Antalye kvitnúť pomarančovníky.
Snehobielymi kvetmi pomarančovníkov sa obyvatelia tohto mesta kochajú zvyčajne na jar. V jeseni je takýto prírodný úkaz anomálny.
Prudký rast klimatických anomálií. Čo ďalej?
Aj to, čo môže obyčajný človek uvidieť bez špeciálnej techniky a vedomostí, je dostatočné pre pochopenie celého rozsahu a vážnosti klimatických zmien na planéte. V poslednom čase je pozorovaný veľmi prudký nárast katakliziem. Čo čaká ľudstvo ďalej – spotrebiteľský formát a boj o prežitie na zachovaných teritóriách, alebo Tvorivá spoločnosť v spolupráci a podpore, rovnosti a Ľudskosti? Dnes to závisí od voľby každého z nás. Milióny ľudí na celom svete už podporujú tvorivý formát spoločnosti – jedinú šancu prežiť v období globálnych klimatických zmien na planéte. Presne v takom formáte spoločnosti je cenný život každého človeka na Zemi a teda každý môže počítať s pomocou.