Anomálne počasie vo svete, november 2020

Anomálne počasie vo svete, november 2020

Poveternostné anomálie sú stále častejšie pozorované všade a niekedy mávajú aj katastrofické následky.

Južná Kórea. Prekonané 100-ročné rekordy 

Obyvatelia centrálnych oblastí Južnej Kórey a tiež Soulu, zažili anomálne silné zrážky. 19. novembra v hlavnom meste spadlo rekordných 68,2 mm dažďa, pričom mesačný priemer za celý november je 50 mm. Meteorológovia označili tento deň za najdaždivejší v poslednom jesennom mesiaci od začiatku zavedenia meteorologických pozorovaní v roku 1907.

Okrem daždivého počasia sa 19. november v Soule stal najteplejším novembrovým dňom v histórii, keďže teplomery neklesali pod značku +17,1° C, kým doterajšia maximálna hodnota pre tento mesiac bola +11,2° C. Týmto bol prekonaný predchádzajúci rekord z roku 2011.

Anomálne teplý november v Rusku

Anomálne teplé novembrové počasie bolo zaznamenané na severozápade európskej časti Ruska. V Pskove bolo 18. novembra zaregistrované absolútne teplotné maximum +10,4° C, kým novembrové priemerné denné teploty dosahujú -0,3° C. 19. novembra bol aj v Petrohrade prekonaný maximálny teplotný rekord, ktorý sa tak stal 19-tym teplotným rekordom v tomto roku.

Od začiatku novembra sa o 6-13° C nad priemernou držala teplota v Irkutsku. Podľa údajov meteorológov je celý týždeň kladných teplôt v tomto období roka pre danú oblasť zriedkavým javom. Anomálne zvýšená teplota vzduchu bola zaregistrovaná aj v Priangarsku, kde už v noci má byť -20° C, ale teplomery zatiaľ ukazujú -2 až -10° C. V dôsledku vrtochov prírody miestna flóra vypadla z obvyklého rytmu – v Botanickej záhrade IGU (pozn. – Irkutskej štátnej univerzity) napríklad vyrašili púčky na baze a vŕbe. Skoré ovocné stromy sa tiež začínajú „prebúdzať“.

Anomálne počasie vo svete, november 2020
Anomálne počasie vo svete, november 2020
Anomálne počasie vo svete, november 2020
Anomálne počasie vo svete, november 2020

Teplotné rekordy v ázijskej časti Ruska sa blížia k 20-tim stupňom. Podľa slov odborníkov to zapríčiňujú teplé vzdušné masy z Atlantického oceánu. Ale situácia, kedy sa rozširujú ďaleko na východ, je pre toto ročné obdobie veľmi zriedkavým javom.

Kvitnutie stromov v Turecku

Na konci novembra uvideli obyvatelia Antalye kvitnúť pomarančovníky.

Snehobielymi kvetmi pomarančovníkov sa obyvatelia tohto mesta kochajú zvyčajne na jar. V jeseni je takýto prírodný úkaz anomálny.

Prudký rast klimatických anomálií. Čo ďalej?

Aj to, čo môže obyčajný človek uvidieť bez špeciálnej techniky a vedomostí, je dostatočné pre pochopenie celého rozsahu a vážnosti klimatických zmien na planéte. V poslednom čase je pozorovaný veľmi prudký nárast katakliziem. Čo čaká ľudstvo ďalej – spotrebiteľský formát a boj o prežitie na zachovaných teritóriách, alebo Tvorivá spoločnosť v spolupráci a podpore, rovnosti a Ľudskosti? Dnes to závisí od voľby každého z nás. Milióny ľudí na celom svete už podporujú tvorivý formát spoločnosti – jedinú šancu prežiť v období globálnych klimatických zmien na planéte. Presne v takom formáte spoločnosti je cenný život každého človeka na Zemi a teda každý môže počítať s pomocou.

  
Hodnocení: 5 / 5 z 14
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO