Anomálna horúčava v krajinách sveta, január 2020
15.-16. januára sa v mestách Východnej Európy ustálilo anomálne teplo. 24-hodinové teplotné rekordy boli prekonané v Bielorusku, na Ukrajine a v Rusku. 15. januára stúpla teplota vzduchu v Minsku, hlavnom meste Bieloruska, na +7,5°C (pri celodennom priemere -6°C). V ukrajinskom meste Ľvov sa vzduch zohrial na +9,8°C (pri celodennom priemere 0°C).
16. januára boli zaregistrované 24-hodinové rekordy vo viacerých oblastiach Ruska. V meste Sortavala (Karelská republika) sa teplota vzduchu vyhriala na +7°C, v Kotlase (Archangeľská oblasť) na +4,2°C, v Tveri (Tverská oblasť) na +5,6°C. Od 15.-16. januára sa vzduch v Sankt Peterburgu zohrieval do +8°C, čo je o 16°C vyššie ako celodenný priemer.
Nasledujúci deň sa s anomálnym teplom stretli obyvatelia Pskova (Pskovská oblasť), kde teplota vzduchu stúpla na +6,1°C pri priemere -2°C. V Nižnom Novgorode (Nižegorodská oblasť) teplota dosiahla +2,7°C a prevýšila denný priemer takmer o 11°C. A v Jekaterinburgu (Sverdlovská oblasť) bol celodenný priemer prevýšený o 15,4°C!
V severných oblastiach Japonska napadlo v decembri 2019 iba 38% priemerného množstva snehu – to je najnižší ukazovateľ za celú históriu meteorologických pozorovaní. Teplé počasie zapríčinilo rýchle topenie snehu. V niektorých horských lyžiarskych strediskách sa roztopil dokonca aj umelý sneh.
Rok 2019 sa stal nezvyčajne horúcim pre obyvateľov mnohých krajín sveta. V Austrálii bol minulý rok nazvaný najsuchším a najhorúcejším za celú históriu meteorologických pozorovaní.
Podľa súhrnnej analýzy Svetovej meteorologickej organizácie sa rok 2019 stal druhým najteplejším za celú históriu meteorologických pozorovaní.
Podľa dát z meteorologických staníc planéty bolo za rok ustanovených 67 151 celodenných teplotných rekordov a 4 631 mesačných rekordov teploty vzduchu.
Globálna teplota vzduchu tiež významne stúpla za posledných 170 rokov. Odborníci zverejnili grafy nárastu globálnej mesačnej priemernej teploty vzduchu na planéte za obdobie od roku 1850 do roku 2019, ktorý ukazuje, ako v posledných desaťročiach prudko prebieha globálne otepľovanie.
Globálna zmena klímy
Dnes môže každý, nech by žil kdekoľvek, pozorovať zmenu klímy. Anomálne počasie, aktivizácia sopiek, nárast sily a počtu zemetrasení a hurikánov... To nie sú iba výzvy prírody. Tesne sme sa priblížili k otázke, či bude mať súčasná civilizácia budúcnosť.
My, obyvatelia planéty, nemôžeme zastaviť proces globálnych klimatických zmien. Avšak môžeme sa zjednotiť a zmeniť vektor rozvoja spoločnosti zo spotrebiteľského s jeho neustálym bojom o prežitie, na tvorivý. Veď každý chce žiť šťastne v prítomnosti i budúcnosti. Ale našu budúcnosť formujeme teraz. Spolu môžeme mnohé!
Na platforme Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“ odštartoval projekt „Budúcnosť je teraz“. Cieľom tohto projektu je, aby každý človek pochopil, akú úlohu hrá vo formovaní našej spoločnosti. Čo môže každý z nás urobiť, aby sme žili tak, ako naozaj chceme? Čo môžeme urobiť na svojom mieste pre to, aby táto tvorivá spoločnosť nastala čo najskôr?