Anomálne požiare v Austrálii, január 2020
Nový rok 2020 mnohí obyvatelia juhovýchodu Austrálie vítali v evakuačných strediskách, ďaleko od svojich ohňom zachvátených domov. Lesné požiare, zúriace od septembra minulého roku, sa žiaľ nedarí uhasiť kvôli silnej horúčave a suchu. Osobitne vážna situácia vznikla v štátoch Victoria, Južná Austrália, Tasmánia a Nový Južný Wales. Došlo žiaľ i k úmrtiam. Niekoľko desiatok tisíc obyvateľov bolo evakuovaných.
Podľa informácií k 2. januáru 2020 zostalo viac ako 50 000 obyvateľov bez elektrickej energie. Obyvatelia niektorých sídiel boli odrezaní od zdrojov pitnej vody.
V štáte Nový Južný Wales, kde 3. januára teplota vzduchu dosiahla +40°C, bolo požiarmi zničených približne 450 domov a 2 200 stavieb. Len v tomto štáte je napočítaných viac ako 100 ohnísk.
A v štáte Victoria bolo plameňmi zničených asi 800 000 ha porastov. Svoje domy stratili obyvatelia niekoľkých sídiel. Tu bolo zaregistrovaných približne 50 požiarovísk.
Plamene zachvátili aj tretí najväčší austrálsky ostrov – Klokaní ostrov, s počtom 4 200 obyvateľov. Oheň zničil vyše 150 000 ha porastov. V sídlach ostrova, ktoré sa nachádzajú v bezpečných oblastiach, boli otvorené tri miesta pre rozmiestnenie postihnutých ľudí. Mnohí ľudia sa ponáhľajú s evakuáciou na pevninu.
Austrálske požiare vidno aj z družice. Mnohé sídla sú zachvátené silným dymom. Dym dokonca dosiahol aj Nový Zéland a zahalil oblasti Severného i Južného ostrova.
K 7. januáru dosiahol dym z austrálskych požiarov cez Tichý oceán a Južnú Ameriku brehy Argentíny na atlantickom pobreží kontinentu.
Mimoriadne správy
Reportéri ALLATRA TV spolu s očitými svedkami katakliziem a anomálnych prírodných úkazov pokračujú v informovaní o tom, s akými zmenami klímy sa stretávajú obyvatelia planéty. Dnes sa už milióny ľudí stali klimatickými utečencami.
Tajfúny a záplavy, zosuvy a erupcie sopiek... Ľudstvo sa každý deň stretáva s údermi živlov. Problém globálnej zmeny klímy – to je test ľudskosti a našej pripravenosti vzoprieť sa pohrome. Ale je na to spoločnosť pripravená?
Problémy hladu, nedostatku vody a stále rastúceho počtu klimatických utečencov sa neriešia a nemôžu byť riešené v podmienkach spotrebiteľského, egoistického formátu spoločnosti. Ale ak sme ho vybudovali, tak my predsa môžeme zmeniť vektor rozvoja civilizácie! Je v našich silách vybudovať tvorivú spoločnosť, v ktorej takéto problémy vymiznú samé od seba. V ktorej nebude cudzích a utlačených, v ktorej sa ľudstvo stane jednou veľkou rodinou. A čo môže urobiť obyčajný človek, taký ako ja a ty?
„Je to spoločná šanca, či ju využijeme alebo nie, závisí od každého z nás. Pričom v danom prípade od každého. Dnes jeden človek môže urobiť veľmi mnoho. Jednoduchý príklad: ak ty, priateľ môj, predpokladáš, že sa ťa to netýka a toto všetko je hlúposť, tak my – celá zostávajúca spoločnosť bez teba, dokážeme urobiť oveľa menej, ako s tebou. A toto je tiež pravda. V tom je zmysel.“ I.M. Danilov (úryvok z relácie „Šanca na hrane“ na ALLATRA TV).