Anomálny september 2020
September roku 2020 sa stal rekordne teplým za celú históriu meteorologických pozorovaní vo svete. Najväčšia kladná anomália bola zaznamenaná na južnom póle a v severných oblastiach Sibíri (Rusko).
Teplotné rekordy v Brazílii
30. septembra bola v Brazílii zaregistrovaná anomálne vysoká teplota vzduchu., ktorá sa stala novým rekordom septembra. Na meteorologickej stanici v municipalite Água Clara (štát Mato Grosso do Sul) stúpol teplomer na značku +44,1° C. Predchádzajúci rekord bol stanovený 17. septembra minulého roku a činil +43,5° C.
Denné maximá v krajinách Európy
14.-15. septembra bolo nezvyčajne teplo vo viacerých európskych mestách. 15. septembra sa teplota vzduchu v Luxembursku vyšplhala na +32,2° C, v Kodani (Dánsko) na +24,4° C, v Amsterdame (Holandsko) na +31° C, v Paríži (Francúzsko) na +34,3° C, v Poznani (Poľsko) na +29,9° C a v Tirane (Albánsko) na +35,5° C.
Aj deň predtým padli denné rekordy vo Francúzsku(Orléans, +34,5° C), Luxembursku (+30,6° C) i v Albánsku (Tirana, +36,3° C).
Horúčava i chlad vo Veľkej Británii
15. septembra boli maximálne denné teploty vzduchu zaznamenané v anglickom meste Nottingham (+25,9° C) a v írskom Belfaste (+22,5° C). O deň skôr boli denné teplotné rekordy dosiahnuté vo waleskom meste Cardiff (+26,2° C), i anglických mestách Londýn (+29,5° C) a Plymouth (+25,4° C).
Napriek nezvyčajne teplému dňu 15. septembra v hlavnom meste Severného Írska Belfaste, v noci 27. septembra zažili obyvatelia tohto regiónu Veľkej Británie rekordnú zimu. Teplota vzduchu klesla na -3,7° C.
Skoré sneženie v západnej Európe
Na konci septembra došlo v horských oblastiach Nemecka, Švajčiarska a Rakúska k skorému sneženiu. Vo švajčiarskej municipalite Montana napadlo do 25 cm snehu, čo sa pre toto miesto stalo novým rekordom. V nadmorskej výške nad 1 800 m výška snehovej pokrývky dosiahla do 60 cm.
Počasie v Taliansku a Španielsku
Kým v niektorých krajinách zaznamenávajú rekordné teplo, obyvatelia iných krajín zažívajú anomálny chlad a sneženie. Napríklad september 2020 sa v Taliansku stal najstudenším za posledných 50 rokov. Na konci mesiaca teplota klesla na 10-15° C. V horských oblastiach silno nasnežilo.
Zvlášť nízka bola teplota vzduchu v noci na 27. septembra. V mestách Miláno a Turín bolo zaznamenaných +5° C a +4° C. V horských oblastiach regiónu Lazio a v regióne Lombardia napadol sneh. Miestami klesala teplota až na -2,1° C.
Avšak v dňoch 14.-15. septembra boli v niekoľkých talianskych sídlach zaznamenané anomálne vysoké denné teploty vzduchu: Janov (+32,8° C), Rím (+32,5° C), Neapol (+34,6° C), Florencia (+33,5° C).
28. septembra sa ustálilo studené počasie v oblasti horského masívu Picos de Urbión v Španielsku. Teplota vzduchu klesla pod -5° C.
Klíma. Ilúzie a realita
Klíma sa mení v globálnom meradle. Dnes sa už nedá nájsť ani jeden kút Zeme, kde by tieto zmeny neboli viditeľné. V niektorých oblastiach sa prejavujú menej, v iných jednu kataklizmu strieda druhá. Bohužiaľ, územia, ktoré kataklizmy zachvacujú, sa stále viac rozširujú.
Ak sa predtým zdalo, že výmena klimatických epoch môže prebiehať stáročia, dnes je očividné, že prebiehajú oveľa prudšie. A už v najbližšom desaťročí sa ľudstvo môže stretnúť s globálnymi kataklizmami, ktoré môže prežiť len keď sa zjednotí na osnove ľudskosti a dobra.
Spolu môžeme prekonať všetko. Ak dokážeme zmeniť formát spoločnosti dnes, zajtra budeme žiť v spoločnosti, kde sa cení život človeka i jeho bezpečnosť a teda nie sú hrozné žiadne katastrofy.
Už dnes sa k medzinárodnému projektu „Tvorivá spoločnosť“, iniciovanému ľuďmi z rôznych krajín sveta, pripojili milióny ľudí. Voľba je na každom!