Informačně-analytický portál
    

Teplotné kontrasty ǀ Európa

Teplotné kontrasty ǀ Európa

16. júla zasiahlo Poľsko anomálne studené počasie. V noci a skoro ráno teplomery miestami klesli na rekordných 0° C. Mrazy zapríčinil prílev studeného vzduchu z Grónska. Najchladnejšie bolo v mestečku Czarny Dunajec v Malopoľskom vojvodstve, kde teplomery klesli na +2° C a pri zemi na 0° C. Pritom minimálne priemerné hodnoty v tejto oblasti dosahujú +11° C.

obr. Severná Európa

V rovnakom čase krajiny južnej a západnej Európy zasiahla vlna anomálnej horúčavy, prúdiacej zo severnej Afriky. Ako prvé boli týmto atakom anomálneho počasia zasiahnuté Portugalsko, Španielsko, Francúzsko a Veľká Británia. Vlna nezvyčajného tepla zasahuje až do západného Nemecka, Švajčiarska, severného Talianska a tiež do krajín Beneluxu. Vysoké teploty vyvolávajú suchá i lesné požiare.

obr. Európa

18. júla boli na území Veľkej Británie prekonané denné teplotné rekordy. Vo Walese sa teploty vyšplhali až na neslýchaných +37,1° C. Taká horúčava tu nebola už 22 rokov. V hlavnom meste Anglicka, Londýne, sa pod nohami chodcov doslova rozpúšťal asfalt. 19. júla tu teplota dosiahla +40,2° C. Horúčava zapríčinila poškodenie niekoľkých úsekov pristávacej dráhy na letisku Luton, kvôli čomu muselo byť uzavreté. Prvýkrát v celej histórii meteorologických pozorovaní tu bol vyhlásený najvyšší, červený stupeň ohrozenia.

obr. Severo-západná Európa

Tento deň sa stal nezvyčajne horúcim aj pre obyvateľov hlavného mesta Írska, Dublinu, kde sa vzduch prvýkrát za posledné dve storočia zohrial na rekordných +33,3° C.

18. júla bo nový rekord stanovený aj v meste Brest vo Francúzsku (+39,3° C). V celej krajine takéto horúce a suché počasie podporuje vznik lesných požiarov, ktoré už zničili asi 11 000 ha lesa. Približne 16 000 obyvateľov muselo opustiť svoje domovy.

obr. Západná Európa

Španielsku už viac ako 10 dní teplota prevyšuje +40° C. Od neznesiteľnej horúčavy zahynulo už viac ako 300 ľudí. Vysoké teploty a sucho aj tu zapríčiňujú požiare. Len od 15. do 18. júla oheň zničil asi 14 000 ha lesov, rovnako ako aj domy v blízkosti ležiacich sídiel.

obr. Južná Európa

Lisabon je zahalené dymom z požiarov. Plamene aj tu zničili okolo 15 000 ha porastov. Podľa odborníkov zasiahlo Pyrenejský polostrov najsilnejšie sucho za posledných 1 200 rokov!

Komplikovaná situácia vzniká aj v Taliansku. Horúce počasie prehlbuje sucho, ktorá je už teraz najsilnejšia za posledných 70 rokov. Vážne škody boli spôsobené na úrode slnečnice, kukurice, pšenice a iných obilnín.

Čo nás čaká?

Pozeráme sa rozumne na to, čo sa deje vo svete? Dnes už existuje dostatok argumentov na zamyslenie sa nad tým, čo sa deje s klímou. Dnes je to najväčší problém, na ktorý narazilo ľudstvo.

Teplotné rekordy, ktoré sa značne odchyľujú od normy (ako smerom nahor, tak aj smerom nadol), spôsobujú významné zníženie úrody a teda narastá aj hrozba hladu. Avšak je v našich silách odvrátiť aj hlad, aj kataklizmy, odohrávajúce sa na planéte!

Už existujú technológie, umožňujúce zabezpečiť potrebnými potravinami každého človeka nezávisle od jeho bydliska. Ale vidíme ich široký rozvoj? Nie. Veď v spotrebiteľskom svete sa záujmy jednotlivcov stavajú nad životy ľudí. A ročne milióny ľudí zomierajú od hladu.

Je pre nás životne nevyhnutné prejsť na Tvorivý formát spoločnosti, kde bude rozvoj technológií slúžiť ľuďom a zachraňovať ľudské životy. Iba v našich rukách je možnosť zabezpečiť sa pred negatívnymi následkami zmeny klímy a zaistiť dôstojný život sebe i budúcim generáciám!

  
Hodnocení: 5 / 5 z 16
Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO