Osuheľ na stromoch v púšti Taklamakan, január 2019
V púšti Taklamakan, ktorá sa nachádza v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne, sa stromy pokryli bielou osuheľou.
Táto púšť je jednou z najväčších piesočných púští sveta. V zimných mesiacoch tu teplota často klesá pod 0°C. Dochádza k tomu kvôli prechodu studených vzdušných más zo Sibíri, ktoré niekedy dokonca prinášajú sneh. Hoci obvykle spadne v púšti priemerne len 50 mm zrážok za rok.
Napríklad v roku 2008 teplota vzduchu klesla na značku -26°C. V rokoch 2015 a 2017 v púšti napadol sneh a pokryl duny bielou pokrývkou. V roku 2016 trochu snehu napadlo na severnej hranici púšte.
Oceán pod púšťou
Zaujímavé je, že v roku 2015 tím vedcov zo Sin-ťiangskeho inštitútu ekológie a geografie Čínskej akadémie vied v Urumči pri vykonávaní výskumu v Tarimskej panve, kde sa nachádza púšť Taklamakan, odhalili obrovské množstvo pohlcovaného CO2, čo je charakteristické pre územia pokryté lesmi alebo morami. Avšak v Tarimskej panve niet riek či hustých lesov.
Početné vzorky, zobraté na 200 rôznych miestach púšte, ukázali, že sa pod ňou nachádza oceán. Výskumy dávajú základ predpokladom, že objem vody pod pieskom je minimálne 10 krát väčší, ako objem vôd Veľkých jazier, najväčšej skupiny sladkovodných jazier na planéte.
„To je desivé množstvo vody, - komentoval vedúci výskumu, profesor Li Jan, - nikdy predtým sa ľudia neosmelili ani predpokladať pod pieskom toľko vody. Náš názor na púšte sa môže zmeniť.“
Klíma a ľudstvo
Na Zemi sa už neraz menila klíma. Je to cyklický proces, spojený viac s kozmickými faktormi, než s antropogénnou činnosťou. A nejedna civilizácia už prežívala globálnu zmenu klímy. Iba jedni, pestujúc v sebe duchovné kvality, dokázali so cťou prejsť klimatické skúšky, a druhí – zostali prachom v piesku časov.
Žijeme v epoche globálnych premien, kedy osud celého ľudstva závisí od voľby každého človeka.