Silné zemetrasenia vo svete 20. novembra 2019
Silné zemetrasenia naďalej otriasajú planétu. 20. novembra 2019 prešla svetom vlna silných podzemných otrasov.
V noci na 20. novembra došlo k trom zemetraseniam s magnitúdou od 5,8 do 6,04 v oblasti provincie San Luis (Argentína). Ohniská seizmických udalostí ležali v hĺbke od 10 do 30 km.
V Tichom oceáne bolo pri pobreží Mexika a Guatemaly zaznamenaných 7 podzemných otrasov. Magnitúdy seizmických udalostí činili od 6,2 do 6,3. Hypocentrá sa nachádzali v hĺbke od 10 do 60 km. Epicentrá boli približne 110 km od mexického mesta Puerto Madero. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých oblastí Mexika a Guatemaly.
Neskôr boli tri silné seizmické udalosti s magnitúdou 6,0-6,2 zaregistrované v Ochotskom mori pri pobreží Kamčatky (Rusko). Ohniská ležali v hĺbke od 480 do 490 km. Epicentrá sa nachádzali 331 km od mesta Petropavlovsk-Kamčatskij.
Nárast seizmickej aktivity na Zemi
Posledné roky je na planéte badateľný prudký rast seizmickej aktivity. Zvyšuje sa nielen počet seizmických udalostí, ale aj ich sila. Dnes sa prakticky každý deň registrujú zemetrasenia s magnitúdou nad 6,0.
Čo sa deje pred zemetrasením? Je možné predpovedať silné podzemné otrasy, aby bolo možné včas prijať potrebné opatrenia na varovanie obyvateľstva? A prečo je taká dôležitá téma, ako prognózovanie zemetrasení, zakázaná vo väčšine štátov sveta? Komu dnes slúži veda a ako zmeniť situáciu?
Odpovede na tieto a mnohé iné otázky – v interview s RNDr. Pavlom Kalendom, českým vedcom, geofyzikom, seizmológom a súdnym expertom.