Silné zemetrasenia 11. – 13. mája 2021
Zmena klímy na Zemi prináša stále viac hrozieb pre ľudské životy. Napríklad v polovici mája tektonické platne našej planéty pokračujú v aktívnom pohybe, čo zapríčiňuje silné a časté zemetrasenia.
Z tejto Príručky sa dozviete, čo je dobré urobiť pri zemetrasení.
13. mája: Panama
13. mája bolo pri južnom pobreží Panamy zaregistrované zemetrasenie s magnitúdou 6,0. Hypocentrum seizmickej udalosti ležalo v hĺbke 10 km v Tichom oceáne. Epicentrum sa nachádzalo 150 km juhovýchodne od najzápadnejšieho polostrova Burica. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých oblastí štátu.
12. mája: Peru, Salvádor, Filipíny, Indický oceán
12. mája séria silných zemetrasení otriasla našu planétu – Peru, Indický oceán, Salvádor, Filipíny i ostrov Maurícius.
Peru
Prírodnú kataklizmu s magnitúdou 5,6 pocítili obyvatelia v departmente Ica. Hypocentrum bolo v 40 km hĺbke a epicentrum ležalo 14 km od mesta Ica.
Indický oceán
Zemetrasenie s magnitúdou 6,7 bolo zaregistrované v indickom oceáne. Hypocentrum seizmickej udalosti ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 415 km od prístavu Port Mathurin na ostrove Rodrigues, patriaceho k Mauríciu.
Salvádor
K podzemným otrasom s magnitúdou 5,6 a 5,9 došlo pri pobreží Salvádora. Hypocentrá zemetrasení ležali v hĺbke 46 a 51 km. Epicentrá sa nachádzali 50 a 62 km od prístavu Acajutla. Pohyby zemskej kôry bolo cítiť v Salvádore i Guatemale.
Filipíny
Zemetrasenie s magnitúdou 5,7 bolo zaznamenané medzi filipínskymi ostrovmi Mindoro a Luzon. Hypocentrum bolo 110 km hlboko a epicentrum len 6 km od brehov provincie Východné Mindoro. Podzemné otrasy bolo cítiť aj na iných ostrovoch krajiny.
11. mája: Grécko, Mexiko, Papua-Nová Guinea, Tichý oceán
Silné podzemné impulzy pocítili obyvatelia Európy, Severnej Ameriky i Oceánie.
Grécko
V Západnom Macedónsku, blízko albánskej hranice, došlo k otrasu s magnitúdou 4,9. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km pod epicentrom, ktoré bolo rovnako ďaleko (10 km) od pohraničného mesta Bilišt v Albánsku. Zemetrasenie pocítili obyvatelia severozápadných oblastí Grécka, juhovýchodu Albánska a aj obyvatelia Severného Macedónska.
Mexiko
K zemetraseniu s magnitúdou 5,1 došlo v štáte Michoacán. Hypocentrum podzemnej kataklizmy bolo v hĺbke 101 km. Epicentrum sa nachádzalo 20 km od dediny Cenobio Moreno. Otrasy bolo cítiť vo viacerých oblastiach krajiny.
Papua-Nová Guinea
K zemetraseniu s magnitúdou 5,4 došlo na ostrove Nová Británia. Ohnisko zemetrasenia ležalo v hĺbke 110 km a epicentrum asi 99 km od prístavného mesta Kimbe.
Južná časť Tichého oceánu
K seizmickej udalosti s magnitúdou 5,7 došlo neďaleko pobrežia ostrovov Wallis a Futuna (zámorské územie Francúzska). Hypocentrum sa nachádzalo v 10 km hĺbke a epicentrum asi 249 km na juhovýchod od brehov okresu Alo.
Globálna zmena klímy a zjednotenie
Globálna zmena klímy na planéte naberá obrátky a vychádza na novú úroveň! Všetci pozorujeme, ako sa klimatické procesy, ktoré človek nevie ovplyvniť, synchronizujú a zrýchľujú. Civilizácia so súčasným spotrebiteľským formátom, žiaľ, nemá budúcnosť.
Ako si môžeme pomôcť? Prečo je dnes pre ľudí mimoriadne dôležité informovať sa navzájom a zjednocovať sa? Aká nadnárodná idea, ktorá zjednocuje všetkých ľudí, je schopná ochrániť to najcennejšie – ľudský život? A na akých osnovách je založená?
Odpovede na tieto otázky a tiež informácie o zmene klímy nájdete v relácii „Klimatická apokalypsa: ilúzia alebo realita“ na ALLATRA TV:
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky