Rekordné sneženie v krajinách Európy, november 2019
Prvá polovica novembra 2019 sa vyznačovala nezvyčajne silným snežením. Skorá zima prišla do rôznych regiónov planéty. Žiaľ, sú i mŕtvi.
14. novembra sa so silným snežením stretli obyvatelia juhovýchodných oblastí Francúzska. Večer v Lyone a Saint-Étienne narástla výška snehovej pokrývky do 15 cm a v horskej oblasti Vercors do 30 cm. Bez elektriny zostali obyvatelia viac ako 300 000 domov.
13.-15. novembra sa silné sneženie spustilo na Dolomity (Taliansko). Deň predtým hrubá snehová pokrývka pokryla provincie Bolzano a Trident. V niektorých miestach výška snehovej pokrývky presiahla 135 cm
17. novembra na komúnu Martello (provincia Bolzano) zišla lavína. Z nebezpečnej oblasti boli evakuovaní všetci obyvatelia. V ten istý deň mokrý sneh popretŕhal elektrické vedenie a mnohí ľudia kvôli tomu zostali bez elektriny.
13. novembra sa so silným snežením stretli obyvatelia horských oblastí Rakúska. Výdatné sneženie zapríčinilo spustenie lavín. Žiaľ, sú mŕtvi i ranení. Približne 7 000 domov zostalo bez elektriny. Ľuďom, ktorí zostali bez elektriny, boli dodané špeciálne generátory.
V spolkových krajinách Štajersko a Korutánsko bolo evakuovaných viac ako 50 ľudí. 18. novembra zostali obyvatelia asi 2 000 domov vo východnom Tirolsku bez elektrickej energie.
16.-17. novembra priniesol studený front výdatné sneženie do severných oblastí Španielska. Niektoré sídla boli odrezané od vonkajšieho sveta snehovými závejmi. Pohyb automobilovej dopravy bol čiastočne paralyzovaný. Výška snehovej pokrývky dosahovala 1 m.
Od 16. do 19. novembra došlo k silnému sneženiu vo východných a južných oblastiach Švajčiarska. Kvôli nečasu bol čiastočne narušený pohyb automobilovej i železničnej dopravy. V niektorých častiach napadlo do 30 cm zrážok. Obyvatelia niekoľkých sídiel boli odrezaní od okolitého sveta.
V kantóne Graubünden napadlo rekordné množstvo snehu – 71 cm (predošlý rekord bol zaznamenaný v roku 1959 a činil 69 cm).
Snežením boli postihnutí obyvatelia rôznych kútov planéty, nielen Európy. Napríklad aj na Blízkom Východe, v hlavnom meste Iránu – Teheráne, napadol sneh.
Anomálna jeseň
Jeseň 2019 sa ešte neskončila, aj tak je už nazvaná anomálnou a veľmi kontrastnou. September a október sa stali jednými z najteplejších na severnej pologuli za celú históriu meteorologických pozorovaní, ale v centrálnom Rusku naopak – zaznamenané boli nezvyčajne studené dni. Živelné lesné požiare a anomálne sneženie, silné ľadovcové búrky...
Dnes si žiadny obyvateľ planéty nemôže byť istý v tom, že sa zajtra nestretne s kataklizmou alebo následkami anomálneho počasia. Bude na ne pripravený? A čo môže urobiť každý z nás pre zachovanie čo možno najväčšieho počtu ľudských životov v podmienkach globálnych katakliziem?
Klimatické správy jesene a tiež interview so psychiatričkou a psychoterapeutkou Dianou Olejnik, v ktorom sa podelila o svoj pohľad na tému globálnej zmeny klímy a neodkladnej potreby zjednotenia ľudstva – v relácii „Mimoriadne správy“ na ALLATRA TV.