Rast seizmickej aktivity na planéte, november 2020
Na celej planéte je pozorovaný prudký rast seizmickej aktivity. Zemetrasenia sú stále silnejšie a žiaľ, často aj ničivejšie.
22. novembra sa zemeguľou prehnala vlna silných zemetrasení, ktoré postihli obyvateľov Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.
Alžírsko
22. novembra došlo v Alžírsku k silnému zemetraseniu s magnitúdou 5,2. Podzemné otrasy boli pociťované aj obyvateľmi susedného Tuniska. Niektoré budovy boli poškodené. Ohnisko seizmickej udalosti bolo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo asi 35 km od mesta Constantine.
Japonsko
22. novembra bolo silné zemetrasenie zaznamenané pri východných brehoch ostrova Honšú. Magnitúda tejto seizmickej udalosti dosiahla 5,5. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia centrálnych oblastí krajiny. Hypocentrum ležalo v hĺbke 34 km a epicentrum sa nachádzalo približne 30 km od mesta Hitachi.
Čile
22. novembra došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,1 blízko pobrežia Čile. Epicentrum sa nachádzalo 99 km severozápadne od mesta Constitución. Ohnisko tejto udalosti ležalo v hĺbke 19,7 km.
Deň predtým došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,6 v regióne Coquimbo. Vtedy ohnisko ležalo v hĺbke 54 km a epicentrum bolo 110 km od mesta Coquimbo. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých regiónov Čile i niekoľkých provincií v Argentíne.
Filipíny
16. novembra bolo blízko ostrova Mindanao zaregistrované zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Hypocentrum bolo v hĺbke 42 km. Epicentrum sa nachádzalo 95 km od Butuan City. Seizmická udalosť bola pociťovaná nielen v mnohých oblastiach ostrova Mindanao, ale aj na okolitých ostrovoch.
Seizmická udalosť v Argentíne
15. novembra došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,3 v provincii Salta. Podzemné otrasy bolo cítiť nielen vo viacerých oblastiach Argentíny, ale aj susedného Čile. Hypocentrum ležalo v hĺbke 142 km a epicentrum bolo zaznamenané približne 220 km od mesta Salta
Skúška ľudskosti
Roj zemetrasení opäť rozkmital našu planétu. Zmeny v klíme sú očividné. Stále viac vedcov otvorene rozpráva, že príčinou klimatických zmien vôbec nie je antropogénny faktor, ale cyklickosť klímy. Spotrebiteľská spoločnosť, v ktorej teraz žijeme, vypudila ľudské vlastnosti z ľudí, tie vlastnosti, ktoré človeka robia Človekom.
Nastal čas zmeniť vektor rozvoja našej civilizácie zo spotrebiteľského na tvorivý! Je čas spomenúť si, že človek, ktorý nezištne pomáha iným a koná pre blaho celej spoločnosti, sa aj sám stáva šťastným. Každý sa už dnes môže zamyslieť a zhmotniť do svojho života tie zmeny, ktoré prinesú úžitok a radosť ľuďom, tým samým pretvárajúc náš svet.
Niekedy sa zdá ťažké spraviť len prvý krok pre zjednotenie, ale ten je najdôležitejší, veď spolu dokážeme urobiť oveľa viac, ako osamote. Spotrebiteľský formát spoločnosti môžeme zmeniť iba sami. Každý deň skladáme skúšku ľudskosti. Zodpovednosť za životy miliónov ľudí leží na každom z nás.
Sme ľudia a musíme urobiť voľbu pre prežitie! A prežiť dokážeme iba v Tvorivej spoločnosti, kde sú vytvorené všetky podmienky pre zabezpečenie a zachovanie najcennejšieho – ľudského života.