Silné zemetrasenia 2. mája 2020
Náš spoločný domov, planétu Zem, otriasajú zemetrasenia, ktorých magnitúda sa stáva stále väčšou a frekvencia katakliziem narastá.
Portoriko
2. mája 2020 o 11:13 UTC došlo v Portoriku k silnému zemetraseniu s magnitúdou 5,4. Epicentrum prírodnej kataklizmy sa nachádzalo 11 km od neveľkej komunity na juhu ostrova Tallaboa a hypocentrum ležalo v hĺbke 9 km. V priebehu hodiny bola zaznamenaná séria slabších dotrasov.
Mimoriadne zložitá situácia vznikla v meste Ponce. 50 rodín bolo donútených opustiť svoje domovy. K seizmickej udalosti došlo neďaleko pobrežia miest Guanica a Guayanilla, kde boli v januári 2020 v dôsledku podzemných otrasov zničené stovky domov. A niektorí obyvatelia, ktorí zostali bez strechy, ešte stále bývajú v miestach dočasného rozmiestnenia v meste Ponce.
Grécko
V ten istý deň, 2. mája, otriaslo päť podzemných otrasov s magnitúdou od 6,0 do 6,6 grécky ostrov Krétu. Hypocentrá seizmických udalostí ležali v Stredozemnom mori v hĺbke 17 km pod morským dnom. Epicentrum zemetrasenia bolo 98 km od mesta Ierapetra a 141 km od hlavného mesta Kréty – Iraklia. Zaznamenaná bola séria dotrasov, magnitúda najsilnejších z nich dosiahla 5,4 a 5,3.
Na južnom pobreží ostrova došlo k menšiemu cunami, spôsobenému zemetrasením. Pre obyvateľov cunami nebolo nebezpečné.
Zemetrasenia na planéte
Zemetrasenia v tom či onom kúte planéty, ktorých sila narastá, prinášajú stále viac deštrukcie a niekedy berú ľudské životy. Spravidla trvajú krátko, len niekoľko sekúnd a najviac asi minútu pri veľmi silnom zemetrasení. Výkyvy zemskej kôry často vyvolávajú preľaknutie, ale veľmi dôležité je pamätať, že v akejkoľvek situácii je hlavné zachovať pokoj. Človek, ktorý si zachoval sebaovládanie, mnohonásobne zvyšuje svoje šance na prežitie, i šance obklopujúcich ho ľudí.
Ale keď sa ľudia zjednocujú, tak spoločne prekonať následky zemetrasení, rovnako ako i všetky ťažkosti globálnej zmeny klímy, sa stáva oveľa ľahším.