Smršte a hurikány, koniec júla 2020
K akcelerácii prírodných katakliziem dochádza na celej planéte. Napríklad na konci druhého letného mesiaca obyvatelia rôznych regiónov zemegule sústreďovali pozornosť na smršte a hurikány a niekedy na miestach, pre ktoré sú takéto úkazy necharakteristické.
Smršte a tornáda
Niekoľko smrští vzniklo v Rusku. 23. júla bola krútňava spozorovaná vo Vologodskej oblasti. Podľa slov miestnych obyvateľov je to už druhá smršť za leto, pričom pripomínajú, že skôr tu takýto atmosférický úkaz pozorovaný nebol.
Smršť na Gorkovskej vodnej nádrži blízko dedinky Sokoľskoe v Nižegorodskej oblasti 22. júla bola taktiež spomenutá ako prírodný jav pre toto územie netypický. Menšia vodná smršť vznikla 23. júla vo Fínskom zálive. A 17. i 29. júla pozorovali niekoľko podobných úkazov obyvatelia Krasnodarského kraja.
17. júla sledovali smršť obyvatelia okresu Yanam v Indii. 24. júla sa sformovalo tornádo v meste Calgary v Kanade a 25. júla tornádo pozorovali dva kilometre na sever od Northamptonu v Anglicku (Veľká Británia). 26. júla sa vír prehnal Severokazachstanskou oblasťou v Kazachstane.
Hurikán „Hanna“
24. júla vznikla v Mexickom zálive tropická búrka, ktorá bola pomenovaná „Hanna“. Nasledujúci deň zosilnela na hurikán a ten sa na ďalší deň oboril na Texas (USA), prinesúc so sebou prívalové dažde a vietor s rýchlosťou 150 km/h. Bez elektriny zostali obyvatelia asi 270 000 domov. Na niektorých miestach spadlo viac ako 1 m zrážok!
.
Podľa pozorovaní meteorológov vznikol prvý hurikán v Atlantiku v tomto ročnom období o dva týždne skôr.
Po spustošení Texasu hurikán „Hanna“ zoslabol na tropickú búrku a tá sa pohla smerom k Mexiku, kde zasiahla štáty Tamaulipas, Nuevo León a Coahuila. Žiaľ, aj zabíjala. Evakuovaní a do dočasných útočísk premiestnení boli 330-ti ľudia. Postihnutí boli obyvatelia 54 obývaných oblastí.
Silný vietor poškodil viac ako 320 budov. Cyklón zapríčinil aj záplavy a minimálne 6 zosuvov. V štáte Nuevo León za 2 hodiny spadlo 553 mm dažďa, čo tvorí polovicu ročného priemeru!
Klimatické katastrofy a tvorivá spoločnosť
Podobné prírodné javy okrem vedomie uchvacujúceho predstavenia často prinášajú deštrukciu, ohrozujú životy i zdravie ľudí a spôsobujú škody na majetku. Osamote je zvládnutie výziev živlov ťažké, ale spoločne je ľudstvo schopné nielen nasmerovať zdroje na varovanie a predpovedanie klimatických katakliziem, ale aj poskytnúť včasnú pomoc v prípade ich vzniku.
Ak v spoločnosti dominujú vzájomná úcta, vzájomné pochopenie a duchovno-mravné hodnoty prináležiace Človeku, tak sa jej otvárajú nové možnosti a technológie, ktoré je tvorivá spoločnosť schopná presmerovať v prospech každého. Zvlášť dôležité je to v období globálnych klimatických zmien. Poďmeže spoločne budovať Tvorivú spoločnosť!
Vložené video obsahuje CZ titulky