Smršte v krajinách sveta, máj 2020
Smršte a tornáda sú úkazmi, ktoré boli predtým najčastejšie pozorované v USA, najmä v centrálnych štátoch. Jednako dnes i obyvatelia iných kontinentov rovnako často pozorujú v nebi víry, ktoré niekedy prinášajú silnú deštrukciu. Na konci mája 2020 boli smršte pozorované v krajinách Severnej Ameriky, Európy i Ázie.
26. mája sa stretli s ničivými následkami smršte obyvatelia dedinky Konstantinovka v Kemerovskej oblasti (Rusko). Žiaľ, sú mŕtvi i zranení. Silný vietor zdemoloval 18 domov. 23. mája sa smršť prehnala povedľa mesta Čaplygin v Lipeckej oblasti a deň predtým – v oblasti mesta Vjazniki vo Vladimirskej oblasti. 20. mája bola zaznamenaná vodná smršť v oblasti Novovoronežskej atómovej elektrárne vo Voronežskej oblasti.
24. mája bola vodná smršť zaregistrovaná na Netešinskej vodnej nádrži v Chmeľnickej oblasti na Ukrajine.
A ten istý deň sa prehnala smršť aj v Stredozemnom mori popri Národnom parku Achziv v Izraeli.
21. mája sledovali vodné smršte aj obyvatelia mesta Laganas na ostrove Korfu (Grécko) a komúny Gioiosa Marea na Sicílii (Taliansko).
27. mája sa smršť prehnala provinciou Alberta v Kanade.
24. mája spozorovali tornádo obyvatelia municipality San Carlos v štáte Tamaulipas v Mexiku.
17. mája sa silné tornádo osopilo na južnú časť štátu Louisiana (USA) a zanechalo po sebe prevrátené automobily a poškodené domy. Bohužiaľ, došlo ak úmrtiam a zraneniam. Tornáda pozorovali 18. mája aj obyvatelia štátu Ohio, 21. mája v štáte Južná Karolína, 22. a 24. mája v štáte Texas a 26. mája v štáte Iowa.
20. mája sa stretli s ničivými následkami tornáda obyvatelia ostrova Sumatra v Indonézii. To sa prehnalo niekoľkými sídlami, žiaľ, aj so smrteľným následkom. Zničených a poškodených bolo viac ako 245 domov.
Antropogénny faktor, či cyklickosť?
Dnes je široko spopularizovaná teória o tom, že príčinou globálnej zmeny klímy je ľudská činnosť, ktorá priviedla k prudkému nárastu hladiny oxidu uhličitého v atmosfére.
Vedcami uskutočnená analýza zmien koncentrácie CO2 v atmosfére planéty v jej geologickej minulosti ukazuje, že existuje cyklickosť klimatických procesov. My žijeme na styku dvoch cyklov. Každým dňom intenzita klimatických udalostí narastá. My, ľudstvo, sa už dnes musíme pripravovať a zjednocovať sa do jednej obrovskej priateľskej rodiny. Veď len spolu, vzájomne si pomáhajúc, môžeme prežiť toto neľahké obdobie.
Čo sa deje s planétou? O čom hovoria vedci? A čo môže každý z nás urobiť už dnes? Sledujte v relácii „Celá pravda o CO2“: