Vodná kríza
V Európe vysychajú rieky. Hladina vody v Rýne, Dunaji, Rhône, Loire a Páde sa priblížila k historickému minimu.
V dôsledku toho sa milióny ľudí stretli s akútnym problémom v zásobovaní vodou. Vo Francúzsku, kde sucho dosiahlo historický rozsah, zostalo bez vody viac ako sto municipalít.
Vo francúzskej rieke Loira voda klesla na nevídanú úroveň. Júl sa tu stal najhorúcejším v dejinách meteorologických sledovaní, keď za celý mesiac spadlo iba 15 % priemeru zrážok. Sucho likviduje úrodu. Dve tretiny francúzskych regiónov vyhlásili agropriemyselnú krízu.
Obr. LOIRA, FRANCÚZSKO
Dunaj, druhá najdlhšia európska rieka, rekordne splytčel. Prietok klesol na 40 %. Tam, kde predtým voľne plávali lode, sa objavili piesočné ostrovy.
Obr. DUNAJ
Kvôli poklesu hladiny rieky Pád bol v piatich regiónoch Talianska vyhlásený mimoriadny stav. Ohrozená je takmer tretina úrody. Silne splytčelo aj jazero Garda, pričom sa voda v ňom zohriala temer na +25° C.
Obr.: JAZERO GARDA, TALIANSKO
12. augusta hladina vody v Rýne klesla na rekordne nízku úroveň 42 cm. Len za 24 hodín, z 10. na 11. augusta, klesla hladina o celých 5 cm!
Obr. RÝN
Kvôli splytčeniu rieky Waal (ktorá je vlastne jedným z ramien Rýnu) bol v Holandsku vyhlásený druhý stupeň sucha.
Obr. WAAL, HOLANDSKO
V Anglicku (Veľká Británia) z dôvodu anomálneho sucha vyschol prameň rieky Temža a takisto vznikla vodná kríza. V niektorých londýnskych supermarketoch dokonca zaviedli obmedzenia na kúpu pitnej vody.
Obr.: OBMEDZENIE NÁKUPU PITNEJ VODY, LONDÝN
K historickému minimu sa blíži aj hladina vody v jazere Velence v Maďarsku.
Obr.: JAZERO VELENCE V MAĎARSKU
Anomálna horúčava taktiež zapríčiňuje prehrievanie vody v riekach, ktoré už preto nemôžu ochladzovať jadrové reaktory v atómových elektrárňach, kvôli čomu je potrebné tieto elektrárne dočasne odstavovať.
V dôsledku silného poklesu hladiny vody v rieke Labe bol obnažený kameň s nápisom z roku 1916: „Ak ma uvidíš, plač“.
Obr.: LABE
Najsilnejšie sucho za posledných 30 rokov zažívajú obyvatelia Maroka, krajiny na pobreží Stredozemného mora. Zapríčinila ho extrémna horúčava. V Meste Casablanca boli zavedené obmedzenia spotreby vody kvôli nedostatku jej zásob – vodná nádrž Al Massira, zásobujúca trojmiliónové mesto, je naplnená len na 5 %. Obyvatelia obce Ouled Essi Masseoud, ktorí stratili prístup k pitnej riečnej vode, musia naberať vodu z verejných fontán.
„Fontány fungujú len jeden alebo dva dni do týždňa, studne začínajú vysychať a blízka rieka tiež stále viac vysychá“ – komentuje jeden z miestnych obyvateľov.
Kríza spotrebiteľskej spoločnosti
Dnes sa celé ľudstvo stretáva s desivými následkami globálnej zmeny klímy. Na celej Zemi vysychajú vodojemy. Navnivoč vychádza úroda, farmárov sužuje úhyn dobytka, ale hlavne ľudia zostávajú bez pitnej vody, takej dôležitej pre život!
V súčasnom spotrebiteľskom formáte života nedokážeme zvládnuť túto biedu. Naozaj neexistuje východisko?
Jedinou šancou zastaviť všetky súčasné krízy, je Tvorivá spoločnosť! To je svet, kde sa cení život každého človeka, kde majú všetci dosť vody i potravy. V takom svete niet hladných ani chudobných, veď celej spoločnosti záleží na každom človeku a človeku záleží na spoločnosti.
Už dnes existujú technológie, umožňujúce zabezpečiť vodou a nakŕmiť každého a zaručiť bezpečnosť. V Tvorivej spoločnosti sa stanú široko dostupné.
Vložené video obsahuje CZ titulky