Vodná kríza

V Európe vysychajú rieky. Hladina vody v Rýne, Dunaji, Rhône, Loire a Páde sa priblížila k historickému minimu.
V dôsledku toho sa milióny ľudí stretli s akútnym problémom v zásobovaní vodou. Vo Francúzsku, kde sucho dosiahlo historický rozsah, zostalo bez vody viac ako sto municipalít.
Vo francúzskej rieke Loira voda klesla na nevídanú úroveň. Júl sa tu stal najhorúcejším v dejinách meteorologických sledovaní, keď za celý mesiac spadlo iba 15 % priemeru zrážok. Sucho likviduje úrodu. Dve tretiny francúzskych regiónov vyhlásili agropriemyselnú krízu.
Obr. LOIRA, FRANCÚZSKO
Dunaj, druhá najdlhšia európska rieka, rekordne splytčel. Prietok klesol na 40 %. Tam, kde predtým voľne plávali lode, sa objavili piesočné ostrovy.
Obr. DUNAJ
Kvôli poklesu hladiny rieky Pád bol v piatich regiónoch Talianska vyhlásený mimoriadny stav. Ohrozená je takmer tretina úrody. Silne splytčelo aj jazero Garda, pričom sa voda v ňom zohriala temer na +25° C.
Obr.: JAZERO GARDA, TALIANSKO
12. augusta hladina vody v Rýne klesla na rekordne nízku úroveň 42 cm. Len za 24 hodín, z 10. na 11. augusta, klesla hladina o celých 5 cm!
Obr. RÝN
Kvôli splytčeniu rieky Waal (ktorá je vlastne jedným z ramien Rýnu) bol v Holandsku vyhlásený druhý stupeň sucha.
Obr. WAAL, HOLANDSKO
V Anglicku (Veľká Británia) z dôvodu anomálneho sucha vyschol prameň rieky Temža a takisto vznikla vodná kríza. V niektorých londýnskych supermarketoch dokonca zaviedli obmedzenia na kúpu pitnej vody.
Obr.: OBMEDZENIE NÁKUPU PITNEJ VODY, LONDÝN
K historickému minimu sa blíži aj hladina vody v jazere Velence v Maďarsku.