Vyvrhnutie popola na sopke Šiveluč, január 2019
10. januára 2019 bolo cez deň zaregistrované vyvrhnutie popola na sopke Šiveluč. Jeho výška dosiahla 7 km, informuje Kamčatská skupina reagovania na sopečné erupcie.
Pás popola sa od hory roztiahol západným smerom, kde sa na jeho dráhe nenachádzajú osídlené miesta. V sídlach Usť-Kamčatského rajónu spad popola nebol zaregistrovaný.
Obyvateľom dôrazne neodporúčajú približovať sa k sopke. Sopke bol pridelený „oranžový“ kód leteckého varovania.
Od konca decembra dochádza na Šiveluči každodenne k niekoľkým emisiám popola do výšky najmenej 5 km a vedci nevylučujú ďalšiu erupčnú aktivizáciu.
Vedúci sopečnej stanice Jurij Demjančuk oznámil: „Niekoľkokrát denne dochádza k poklesom, ktoré spôsobujú neveľké pyroklastické prúdy smerom k riekam Bekeš a Bajdarnaja. Po svahu aktívnej kupoly sa nepretržite spúšťajú rozžeravené lavíny“.
Vzájomná väzba klimatických procesov na planéte
Vedci celého sveta pozorujú na planéte vzájomnú väzbu klimatických procesov. V poslednej dobe so znepokojením podotýkajú, že ku kataklizmám dochádza častejšie a ich sila stále viac narastá. Rovnako očividnejšou sa stáva ich vzájomná väzba. Napríklad, aktivizácia sopiek vedie k zvýšeniu koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, čo pôsobí na topenie ľadovcov a patrične na hladinu Svetového oceánu a jeho teplotu.
Najočividnejšou je v tejto situácii nevyhnutnosť zjednotiť úsilie všetkých vedcov i jednoducho obyvateľov planéty na hľadanie spôsobov riešenia klimatickej otázky. Veď po zjednotení sa na základe dôvery, vzájomnej podpory, dobroty i vzájomnej pomoci, dokážeme nájsť východisko.
O tom, čo sa vlastne deje na planéte, pozerajte v 22. vydaní „Mimoriadnych klimatických správ“ na ALLATRA TV: