Zemetrasenia na planéte, júl 2020
Seizmická aktivita na planéte zostáva rekordne vysoká. Silné zemetrasenia sú registrované na rôznych kontinentoch.
Rekordné zemetrasenia na Islande
Len za tri týždne (od 19. júna) otriaslo Islandom vyše 13 000 zemetrasení. Magnitúda troch z nich nebola nižšia ako 5,0. Najsilnejšie zemetrasenia pocítili aj obyvatelia hlavného mesta krajiny – Reykjavíku, ležiaceho približne 200 km od epicentra. Taká silná seizmická aktivita v zlomovej zóne Tjörnes nebola pozorovaná už 40 rokov. Len za obdobie od 22. do 28. júna tam bolo zaregistrovaných viac ako 3 300 seizmických udalostí, z ktorých 2 800 sa vyskytlo v poruchovej zóne Húsavík-Flatey. Seizmická aktivita spôsobila aj niekoľko zosuvov.
Island sa nachádza na styku dvoch tektonických platní – Eurázijskej a Severoamerickej. Seizmické napätie v zlomovej zóne Tjörnes vzniká, keď sa začína protismerný pohyb týchto platní.
Čo robiť pri zemetraseniach čítajte v PRÍRUČKE.
Mocné zemetrasenie pri pobreží Aljašky
22. júla o 06:12 (UTC) došlo pri pobreží Aljašky (USA) k zemetraseniu s magnitúdou 7,8. Epicentrum seizmickej udalosti sa nachádzalo asi 100 km juhovýchodne od sídla Perryville a hypocentrum podzemných otrasov ležalo v hĺbke do 20 km.
Zemetrasenie bolo také silné, že jeho ozveny boli citeľné aj v meste Anchorage, vzdialenom viac ako 800 km.
Silné zemetrasenie v Papue-Novej Guinei
17. júla došlo pri brehoch Papuy-Novej Guinei k zemetraseniu s magnitúdou 7,2. Jeho epicentrum sa nachádzalo v Šalamúnovom mori 114 km od mesta Popondetta v provincii Oro a hypocentrum bolo v hĺbke 80 km.
Silné zemetrasenia
4. júla silné zemetrasenie s magnitúdou 5,4 otriaslo Tadžikistan. Ohnisko ležalo v hĺbke 10 km. Zemetrasenie pocítili aj v Kirgizsku, Uzbekistane, Afganistane, Pakistane a Indii.
V ten istý deň pocítili podzemné otrasy s magnitúdou 5,5 v Portoriku. Ohnisko ležalo v hĺbke 10 km Epicentrum sa nachádzalo 7 km od sídla La Parguera a 119 km od hlavného mesta San Juan.
8. júla došlo k silnému zemetraseniu aj na juhozápade Poľska. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých vojvodstiev v štáte. Magnitúda seizmickej udalosti dosiahla 4,9. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km a epicentrum len 2 km od obce Rudna.
Cyklickosť klimatických zmien
Už niet pochybností, že Zem vstúpila do epochy globálnych klimatických zmien. Je to cyklický proces, ktorý sa odohrával už neraz, pričom nielen na Zemi, ale aj na iných planétach. Podľa vedeckých výskumov bola naša planéta pred 12-13 000 rokmi skutá ľadom. Zaujímavá je tá skutočnosť, že v tom istom období existovala podobná situácia aj na Marse. Teraz je zas na obidvoch planétach pozorovaný proces roztápania večne zamrznutej pôdy. Hovorí to o vzájomnom prepojení klimatických procesov na Zemi i v kozme.
K dnešnému dňu je Mars planétou nevhodnou pre život. Ale čo sa s ňou stalo? Aká katastrofa ďalekej minulosti premenila Červenú planétu na neživú? A čo môžeme my urobiť dnes, aby sme nezopakovali osud Marsa? Čo môže urobiť každý človek pred tvárou blížiacich sa katakliziem?