Zemetrasenia vo svete, koniec septembra – začiatok októbra 2020
Na prelome mesiacov september a október boli vo viacerých krajinách zaregistrované oscilácie zemskej kôry s magnitúdou 5,1-5,8 – dostatočne citeľné otrasy pre ľudí i zvieratá, ktoré tiež môžu spôsobovať vznik trhlín na izolovaných budovách.
27. septembra došlo k zemetraseniu o magnitúde 5,3 v Guatemale, s epicentrom 6 km od mesta Masagua. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia radu oblastí v krajine.
K seizmickej udalosti došlo aj v Egejskom mori, 132 km od mesta Solún (Grécko), kde ohnisko ležalo v hĺbke 10 km. Podzemné otrasy pociťovali obyvatelia niektorých oblastí Bulharska, Turecka, Severného Macedónska i Grécka.
V ten istý deň boli podzemné výkyvy s magnitúdou 5,2 zaregistrované v prefektúre Aiči (Japonsko). Epicentrum sa nachádzalo 40 km od Toyokawy a ohnisko ležalo v hĺbke 45 km. Ozveny seizmickej udalosti boli citeľné v niekoľkých oblastiach krajiny.
1. októbra došlo k ďalšiemu zemetraseniu v Egejskom mori, tentokrát v súostroví Dodekanézy, s epicentrom 16 km od mesta Kefalos na západe ostrova Kos (Grécko). Ohnisko ležalo v hĺbke 152 km a podzemné otrasy bolo cítiť v niektorých oblastiach Turecka i Grécka.
3. októbra bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 5,8 v Tichom oceáne vo vzdialenosti 268 km od Tokia. Hypocentrum ležalo v hĺbke 40 km. Podzemné otrasy boli pociťované vo viacerých prefektúrach Japonska.
Chvenie pôdy pocítili 4. októbra aj obyvatelia Filipín v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 5,6, ku ktorému došlo blízko ostrova Mindoro. Ohnisko ležalo v hĺbke 136 km.
Výskum zemetrasení
V poslednej dobe sa na celej planéte registruje nárast počtu i sily zemetrasení. Vyvoláva to nervozitu u odborníkov na celom svete. Aká je príčina vzniku zemetrasení, ich aktivity, aká je povaha dynamiky a ich charakteristika? Metódy prognózovania a tiež úkony, ktoré musí ľudstvo učiniť v súvislosti s blížiacimi sa klimatickými zmenami - v relácii Super Zemetrasenie budúcnosti - je možné ho predvídať?