Anomálie počasia, koniec marca 2021
Zvýšenie počtu poveternostných anomálií je pozorovaný na celej planéte. Rekordné teploty, anomálne zrážky i sucho zasiahli v marci obyvateľov rôznych kútov zemegule.
Teplotné rekordy v Európe
31. marca boli vo viacerých západoeurópskych krajinách stanovené nové národné marcové rekordy najvyššej teploty vzduchu, zaregistrovanej za celú históriu meteorologických pozorovaní.
V Nemecku v meste Rheinau stúpol teplomer na +27,2° C, čím bol prekonaný rekord z roku 1989 v komúne Hallstadt.
V Holandsku v obci Venlo (provincia Limburg) sa teplota zohriala na +26,1° C, čím bol prekonaný rekord z roku 1968 (+25,6° C).
Na meteorologickej stanici v Luxembursku bola zaznamenaná teplota vzduchu +25,1° C, čo je o 0,2° C nad marcovým rekordom roku 1989.
V mnohých krajinách sa teplotné rekordy tesne priblížili k národným rekordom mesiaca.
Na stanici Dobrogoszcz v Dolnom Sliezsku (Poľsko) ukázali teplomery 31. marca +23,9° C. Tým bol prekonaný marcový teplotný rekord pre túto stanicu, ktorý doteraz činil +23,7° C a je datovaný do roku 1968. To je najvyššia hodnota zaregistrovaná na meteorologickej stanici v marci od začiatku pravidelných pozorovaní.
30. marec sa stal najteplejším marcovým dňom vo Veľkej Británii za 53 rokov. Denná teplota na západe Londýna stúpla na značku +24,5° C. Najteplejšie bolo vo Veľkej Británii v roku 1968 v Cambridgeshire, kedy teplomery ukázali +25,6° C.
Anomálna horúčava v Indii
V hlavnom meste Naí Dillí sa 29. marec stal najhorúcejším marcovým dňom od roku 1945.
Teplota vzduchu dosiahla +40,1° C, čo je o 8 stupňov nad priemerom. V ten istý deň boli anomálne vysoké teploty zaregistrované v mnohých iných mestách.
Katastrofické sucho v Angole
Milióny obyvateľov juhozápadnej Angoly trpia najsilnejším suchom za posledných takmer 40 rokov. Množstvo zrážok pod priemerom zapríčiňuje zreteľný nedostatok potravín. Straty na poľnohospodárskych kultúrach i v živočíšnej výrobe dosiahli do 40%, čo ohrozuje hladom obyvateľstvo v najviac postihnutých oblastiach. Periódy anomálneho sucha sú v tejto oblasti pozorované od roku 2020.
Silné sneženie v Rumunsku a Turecku
V tretej marcovej dekáde na horách v župe Vâlcea v Rumunsku napadlo do 300 cm snehu, čo je približne 4-5 krát viac ako je marcový mesačný priemer. Zvyčajne sú najsilnejšie zrážky v tomto regióne typické pre máj až jún.
Silné sneženie zasiahlo obyvateľov Istanbulu v Turecku 24. marca. Miestami padali aj krúpy. V dôsledku toho bola v niektorých štvrtiach skomplikovaná doprava. Je pozoruhodné, že zima 2021 sa stala jednou z najteplejších za posledných 50 rokov a za predchádzajúce dva mesiace došlo len k dvom krátkym ale zato silným sneženiam.
Východisko z klimatického chaosu
Klíma sa mení stále prudšie. A tie poveternostné anomálie, ktoré bývali pozorované veľmi zriedka, sa dnes stávajú „normou“. Nielenže ovplyvňujú komfort a kvalitu života obyvateľov mnohých oblastí planéty, ale zároveň predstavujú aj vážne nebezpečenstvo pre životy a zdravie ľudí.
Jediným východiskom z klimatického chaosu je zjednotenie ľudstva na osnove myšlienky vybudovania Tvorivej spoločnosti. To nielen poskytne možnosť zaviesť technológie, ktoré by všetkých mohli zabezpečiť potravinami a pitnou vodou, čo je zvlášť dôležité pre obyvateľov klimaticky nepriaznivých oblastí, ale aj umožní civilizácii vyjsť na nový závit špirály rozvoja.