Informačně-analytický portál
    

Anomálne počasie vo svete, koniec mája – začiatok júna 2021

Anomálne počasie vo svete, koniec mája – začiatok júna 2021

Bezprecedentné poveternostné anomálie sú zaznamenávané v rôznych kútoch planéty.

Záveje z krúp v Grécku

11. mája sa kontinentálnou časťou Grécka, ale aj na mnohými ostrovmi prehnali letné búrky s prívalovými dažďami, nárazovým vetrom i ľadovcom. Na severe krajiny spadol taký výdatný ľadovec, že na jeho odpratanie boli potrebné stroje na odpratávanie snehu. Počas búrok spadol na niektorých miestach za 40 minút celomesačný priemer zrážok. Kvôli živlom bola narušená doprava a v Aténach zostali bez elektriny obyvatelia viacerých štvrtí. Búrky prišli nečakane, predchádzalo im teplé a slnečné počasie.

„Antarktická explózia“ na austrálskom kontinente

9. júna zasiahol obyvateľov východnej časti Austrálie mohutný studený front s veľkým množstvom zrážok. Antarktický chlad z Južného oceánu prihnal silné vetry a metelice.

V Novom Južnom Walese, v oblasti hlavného mesta, vo Victorii, na Tasmánii a v Queenslande boli vyhlásené výstrahy pred surovým počasím. Živel spôsobil výpadky v zásobovaní elektrinou pre viac ako 200 000 domácností. Povodeň doslova splachovala automobily. Niektorých obyvateľov, uväznených živlom vo svojich domoch a mnohých šoférov, ktorí uviazli na zaplavených cestách, museli zachraňovať vrtuľníky.

Počas búrky v štáte Victoria spadlo miestami za 24 hodín viac ako 300 mm zrážok. Spôsobilo to vyliatie potoka Traralgon Creek a jeho prítokov, keď hladina vody stúpla z 1 m na 5,8 m. Žiaľbohu, došlo aj k obetiam.

9. júna prežili obyvatelia Sydney najstudenší deň za 37 rokov. V prvom zimnom mesiaci klesla teplota vzduchu na austrálskom kontinente na + 10,3° C, pri júnovom priemere +13,6° C.

V Novom Južnom Walese za 2 dni navialo polmetrové záveje. Na centrálnej náhornej plošine Orange nasnežilo najsilnejšie za posledných 6 rokov – je tam nameraných 16 cm snehu. V niektorých horských lyžiarskych strediskách napadlo do 30 cm snehu.

Štyridsaťstupňová horúčava na území Severnej Ameriky

Na severe USA sa začiatkom leta ustálilo anomálne horúce počasie. V meste Bismarck (Severná Dakota) sa 5. júna cez deň zohrial vzduch na +41° C, pričom maximá pre jún sú +24,4° C.

Na meteorologickej stanici v mestečku Gretna v provincii Manitoba na juhu Kanady bola v tom čase zaregistrovaná teplota +41,3° C, čo je o 17° C viac, ako je priemerné júnové maximum.

Sneh v Turecku

Vo vysokohorských oblastiach Turecka napadlo 3. mája do 4 cm snehu a taktiež bol zaznamenaný prudký pokles teploty. Sneženie prekvapilo obyvateľov planiny Kazykbeli, mesta Bayburt a dediny Kavrun. V okolí mesta Bursa na západe Turecka tiež napadol sneh. Týždeň predtým tam teplota vzduchu dosahovala + 30° C.

Rekordná horúčava v krajinách Strednej Ázie

31. mája bol na meteorologickej stanici Buzaubaj v Uzbekistane zaregistrovaný národný rekord najvyššej májovej teploty vzduchu za celú históriu meraní. Teplota vzduchu cez deň stúpla na +45,4° C! Predchádzajúci rekord +44,7° C bol stanovený v roku 2020. Pre porovnanie, v máji a júni je priemerná maximálna teplota v tejto oblasti +29° C a + 34° C.

Nový národný rekord najvyššej májovej teploty bol 30. mája zaznamenaný aj v susednom Turkménsku. V dedinách Erbent a Ekeže sa vzduch zohrial na +45,8° C. Predchádzajúci rekord +45,7° C bol zaregistrovaný ešte 25. mája 1944 v Sagarte.

Tvorivá spoločnosť – východisko z klimatickej krízy

Všemožné krízy súčasnej spoločnosti sa stále viac prehlbujú v dôsledku klimatických faktorov.

Spotrebiteľstvo doviedlo ľudstvo na hranu prežitia. Spotrebiteľský formát je zhubný pre celú civilizáciu, hlavne na pozadí globálnej premeny klímy na Zemi. Ale východisko existuje! Je ním tvorivý vektor rozvoja. Na platforme MSH ALLATRA pracujú milióny dobrovoľníkov spolu s odborníkmi z rôznych oblastí vedy, kultúry či rôznych náboženstiev na tom, aby priniesli ľuďom pravdivé informácie. Kvôli tomu, aby si každý človek na planéte mohol vedome zvoliť svoju budúcnosť!

Zatím žádné komentáře...


ZPRÁVY


VIDEO